Je vaším snem pozorování polární záře? Polární záře je nádherný, ale zároveň nevyzpytatelný přírodní fenomén, který můžete spatřit v zimním období v polárních oblastech. V dnešní době je spousta internetových stránek, aplikací a nástrojů, které pomáhají předpovědět, jestli a kde bude možné polární záři pozorovat. Ale nic z toho není stoprocentní. Může se stát, že se vám nepoštěstí a po dobu vašeho pobytu bude zamračená obloha, nebo se polární záře prostě neukáže.
Pokud ale chcete svoje šance na úspěšné pozorování polární záře v Norsku maximalizovat, tak se vyvarujte následujících chyb.
#1 Doufat v pozorování polární záře v létě
Co si budeme namlouvat: naprostá většina turistů míří do Norska v období od června do září. Jednak proto, že jsou školní prázdniny a celozávodní dovolené. A druhak proto, že je to období, kdy je v Norsku největší šance na slunečné a nedeštivé počasí.
V momentě, kdy mají lidé zařízený trajekt a nakoupené letenky si pak vzpomenou, že v Norsku vlastně bývá polární záře, a že by ji taky chtěli vidět.
Jenže ouha. Pozorování polární záře v létě není možné. Není to proto, že by si polární záře dávala přes léto pauzičku, ale proto, že je příliš jasná obloha a aurora tedy není naším očím viditelná. Určitě jste o tom slyšeli, říká se tomu polární den nebo také období půlnočního slunce.
Co je to polární den?
Polární den je období, kdy na slunce nezapadá za horizont. Toto období je na severu různě dlouhé, podle toho, jak moc severně od polárního kruhu jste.
- Na polárním kruhu slunce zapadne za horizont jen na jeden jediný den.
- U nás na Lofotech trvá období půlnočního slunce od 27.května do 17.července.
- A o pár set kilometrů severněji na mysu Nordkapp trvá se slunce drží nad obzorem od 12.května do 31.července.
Navíc několik týdnů před tím než nastane polární den jsou noci pořád příliš jasné na to, aby byla polární záře viditelná.
Pro lepší představu toho, proč máme nad a pod polárními kruhy polární den a noc
Kdy je pozorování polární záře možné?
Předchozí odstavec o polárním dni vám měl ilustrovat, že se délka polárního dne a noci liší v závislosti na tom jak moc na severu jste.
- Na Lofotech je možné spatřit auroru od druhé poloviny srpna do zhruba poloviny dubna. (Letos jsme viděli první polární září 17.srpna, loni okolo 23.srpna.)
- Do Tromso je lepší dorazit až na začátku září. Polární záře v Tromso ještě v první polovině dubna.
- Na Špicberkách trvá sezóna polární záře od konce září do konce března.
Statisticky největší šance na pozorování polární záře jsou v období kolem jarního a podzimního slunovratu. Kromě toho, že je v tomto období země ideálně natočená, aby mohla přijmout solární částice, tak je také dokázáno, že je v tu dobu na Slunci více slunečních erupcí. Pokud mi nevěříte, hoďte si do googlu ““Russell-McPherronova hypotéza.”
Nicméně to neznamená, že by vaše šance v říjnu, listopadu, prosinci, lednu, únoru nebo i na začátku dubna byly nějak výrazně nižší. Vše totiž záleží na počasí, o čemž si povíme víc v bodě 5.
Plánujte podle aktivit ne podle polární záře
Já bych si osobně dovolenou do Norska neplánovala podle toho, kdy je nejlepší doba na pozorování polární záře, ale podle toho, jaké další aktivity chci dělat. Pokud vás láká jízda se psím spřežením nebo návštěva sobí farmy, tak musíte přijet mezi listopadem a dubnem. Pokud byste chtěli vidět velryby v okolí Tromso, pak musíte přiletět mezi listopadem a lednem. No a pokud vás láká chození po horách a krajinářská fotografie, tak je nejlepším obdobím září.
Polární záře na ostrově Værøy, Lofoty. Fotografováno 1.září.2022.
#2 Vyrazit za pozorováním polární záře pod polární kruh
Druhou nejčastější chybou, se kterou se ve spojitostí s polární září setkávám je to, že lidé nejedou dostatečně na sever.
Polární záře se vyskytuje v pásu mezi 65 a 70 stupněm severní šířky, kterému se říká aurorální ovál.
Aurorální ovál není symetrický, ale je vychýlený směrem k Americe. Je to proto, že jeho pomyslný střed není na severním pólu, ale na severním geomagnetickém pólu.
Kam se vydat za pozorováním polární záře v Norsku
Aurorální ovál označuje místa, kde je možné pozorovat polární záři i během minimální solární aktivity. Pokud na Slunci dojde k erupci která k Zemi pošle proud nabitých částic neboli solární vítr, pak se aurorální ovál vychýlí a umožní spatřit auroru jižněji než je obvyklé.
Polární kruh se nachází na 66.6° severní šířky a nejsevernější výběžek Norska je zhruba na 71°, tudíž pokud chcete maximalizovat svoje šance na pozorování polární záře, tak vyražte nad severní polární kruh.
Kam letět za polární září do Norska?
Pokud letíte letadlem a vaším hlavním cílem je pozorování polární záře v Norsku, pak zvažte letenky do Alty, Tromsø, Harstad/Narvik nebo Bodø. Každé z těchto míst má svoje výhody a nevýhody a možná je jednou porovnám podrobněji v samostatném článku. Pro teď jen v rychlosti:
- Tromsø: lehce dosažitelné (letiště v centru města), dobrá lokace pro pozorování polárních září (možnost vyjíždět do více směrů), velká turistická vybavenost (množství restaurací, kaváren, dalších aktivit), nezávislým turistům se bude jevit přeturistované a komerční, krajina je méně dramatická a fotogenická než na Senji nebo na Lofotech. Možnost pozorování velryb v zimě.
- Alta: dobrá lokace pro pozorování polárních září, stabilní počasí, méně turistická než Tromso (se všemi pozitivy i negativy, které se toho týkají)
- Narvik: ne uplně pěkné město (za 2.sv.války bylo zničeno), dobrá lokace pro pozorování polárních září díky možnosti přejet do Švédska do NP Abisko, dobrá destinace pro sjezdové lyžování a skitouring, méně dramatická a fotogenická krajina než Senja a Lofoty.
Pokud vám jde čistě o pozorování polární záře, tak Alta, Tromsø a Narvik mají stabilnější klima a více možností kam za aurorou jet než Lofoty, Vesterály nebo Senja. Nicméně krajina je tam o něco méně dramatická (hory jsou oblejší, fjordy jsou širší).
- Senja: nádherná, divoká, málo obydlená, málo světelně znečištěná. Na druhou stranu je odlehlá, ne uplně snadno dopravně dosažitelná, turistická vybavenost (restaurace, obchody, aktivity) je minimální.
- Lofoty: ne úplně snadno dosažitelné, v zimě je pro pozorování polárních září v podstatě nutné půjčení auta avšak silnice jsou úzké a mnohdy nebezpečné, limitovaná možnost co dělat v případě špatného počasí oproti městům jako Tromsø nebo Narvik, nicméně podobně jako Senja velmi fotogenická a dramatická krajina.
- Vesterály: pro Vesterály platí v podstatě to samé jako pro Lofoty, ne úplně snadná dosažitelnost, limitovaná nabídka turistických aktivit, odlehlost, méně turistů než na Lofotech (takže v zimě skoro nikdo)
Senja, Lofoty a Vesterály nabízí úžasnou a dramatickou krajinu, ale jsou odlehlejší, je tu nestabilnější počasí a méně turistických aktivit, restaurací, kaváren a možností co dělat v případě nepříznivého počasí.
Sečteno a podtrženo, pokud jste nezávislý cestovatelé schopní se pohybovat po vlastní ose a řídit v zimních podmínkách severního Norska, které zajímá dramatická krajina a fotografování, tak se vám bude líbit na Lofotech, Vesterálech a Senje. Pokud vám jde vyloženě o spatření polární záře a chcete mít vo nejvyšší šance na to, že se vám zadaří, tak se rozhodujte mezi Tromso, Narvikem a Altou.
Polární záři můžete vidět i z Čech
Jak moc na jihu bude záře viditelná je přímo úměrné síle solární bouře, kterou určuje hodnota Kp indexu. Čím vyšší hodnotu Kp index má, tím se aurorální ovál vychýlí více na jih.
Zatímco v Tromso je polární záře viditelná i ve dny, kdy je Kp index=1, tak v Trondheimu potřebujete Kp index≥ 3-4, v Oslo ≥ 4-5 a v Čechách ≥ 8-9.
Mimochodem, věděli jste, že v Čechách byla polární záře viditelná v noci na 17.listopadu 1989?
Je tedy pravda, že polární záři můžete při notné dávce štěstí vidět i z Bergenu nebo Oslo, ale když už podnikáte dalekou cestu na sever s cílem vidět polární záři, nechcete přeci jen svoje šance maximalizovat?
Polární záři můžete pozorovat nejen v Norsku
Nechcete jet za polární září zrovna do Norska? Dalšími místy kde je možné pozorovat polární záři jsou sever Finska a Švédska, Sibiř, Aljaška, Kanada, Island a Grónsko. Například národní park Abisko je poblíž hranic s Norskem a bývá tam často lepší počasí než na pobřeží, tudíž i větší šance na pozorování polární záře.
V tomto článku píši specificky o severní polární záři neboli aurora borealis, ale polární záři je možné pozorovat i na jižní polokouli na Antarktidě, Novém Zélandu nebo v Austrálii. Nicméně aurorální ovál je na jihu v oblasti Antarktidy a k tomu, aby byla polární záře viditelná v obydlených oblastech na jižní polokouli je třeba silná solární bouře.
Polární záře na Islandu
#3 Letět nebo jet na sever jen na pár dní
Pokud chcete zvýšit svoje šance na pozorování polární záře v Norsku, tak vyražte alespoň na týden.
Chápu, že je to drahé. Nebo že nemáte tolik času. Já jsem třeba před lety strávila týden v listopadu v Tromso na konferenci a polární záře byla každý večer.
Jenže pak se taky nad severním Norskem může usadit tlaková níže a vy můžete mít týden v kuse zataženou oblohu. To se nám stalo letos v září, kdy na Lofotech polovinu měsíce v kuse pršelo kolmo.
V takovém případě pak jezdí guided northern lights tours z Tromso do Finska, protože tam je klima méně ovlivněné oceánem a je tam menší oblačnost. To samé z Lofot je lepší přejet přes hory do národního parku Abisko, které je známé tím, že je tam častěji jasná obloha.
Pozorování polární záře na severu Finska
#4 Přeceňování Kp indexu
Aplikace a internetové stránky posuzují při předpovědi polární záře několik parametrů. Nejčastěji zmiňovaným parametrem je Kp index, který je trochu paradoxně celkem nepodstatný. Tedy pokud jste v oblasti aurorálního oválu.
Co je to Kp index?
Kp-index je globální index geomagnetické aktivity, který je založen na 3 hodinových měřeních z osmi pozemních magnetometrů z celého světa. K-indexy naměřené na pozemních stanicích jsou lokální indexy geomagnetické aktivity v daném místě a čase, které se porovnávají s křivkou klidného dne. Globální index Kp je poté určen pomocí algoritmu, který spojuje hlášené hodnoty z každé z těchto osmi stanic.
Kp-index se pohybuje od 0 do 9, kde hodnota 0 znamená, že existuje velmi malá geomagnetická aktivita a hodnota 9 znamená extrémní geomagnetické bouře. Kromě Kp 0-9 se můžete setkat také s hodnotami G 0-5.
Abych to zjednodušila, Kp index vám udává, v jaké zeměpisné šířce je šance na pozorování polární záře. Zajímá vás tedy pouze tehdy, pokud se nacházíte mimo aurorální ovál. Pokud jste v Tromso nebo na Lofotech, tak vás Kp index moc netrápí, protože máte šanci vidět polární záři i při hodnotě Kp 1-2.
Jak daleko na jih bude možné polární záři vidět určuje hodnota Kp indexu. Zdroj yr.no.
K čemu je Kp index dobrý?
Kp index je určitým ukazatelem toho, jak silná polární záře může nastat a kde ji očekávat (při menším indexu je pravděpodobné, že bude slabá záře nad severním horizontem, při větším Kp může polární záře tančit nad hlavou nebo se přesunout i nad jižní horizont).
Nicméně vysoký Kp index vám nezaručuje, že polární záři uvidíte (může být jasná obloha a žádná aktivita), ani že bude záře bůhvíjak silná.
Další parametry pro úspěšné pozorování polární záře
Mnohem důležitějšími parametry, které ovlivňují to jestli se polární záře vůbec objeví a jak bude silná jsou: hustota slunečního větru; orientace a celková intenzita magnetického pole. Obecně platí, že čím větší hodnota všech ukazatelů, tím lépe.
Nicméně já nejsem úplně technický typ a sledování telefonu a aplikací mi leze krkem. Nejlepší apkou je podle mně budík, který člověku každých 15 minut připomene, aby se zdivhl a šel se podívat ven.
Aplikace Aurora Alerts, která hezky přehledně ukazuje hodnoty rychlosti (speed) a hustoty solárního větru (density), stejně jako orientaci (Bz) a sílu magnetického pole (Bt).
#5 Sledovat pouze předpověď polární záře a podcenit vliv počasí
Polární záře se odehrává zhruba 100 až 300 km nad zemským povrchem. Jenže ve dny s vysokou oblačností může být mezi vámi a polární září vrstva mraků skrze které auroru neuvidíte. Pak může být Kp index a všechny ostatní parametry jak chtějí vysoké, ale vy z té světelné show nic mít nebudete.
Vliv oblačnosti na pozorování polární záře
Nestačí se koukat pouze na ikonku oblačnosti u předpovědi počasí. Oblačnost totiž můžete rozdělit na nízkou, střední a vysokou, podle toho v jaké výšce nad povrchem mraky jsou.
Zatímco nízká a střední oblačnost je při pozorování polární záře problematická, tak vysoké mraky vám až toilk nevadí. Jsou totiž většinou řidší a vypadají spíše jako závoj skrze který je pořád možné spatřit hvězdnou oblohu.
Základní poučka je, že pokud jsou vidět hvězdy, tak je šance vidět auroru.
Nevěšte hlavu když je zatažená obloha
Norské břehy jsou omývány teplým Golfským proudem, který přináší teplé vody z rovníkové oblasti u břehů Ameriky. V praxi to znamená, že na pobřeží Norska jsou relativně mírné teploty, ne moc sněhu a často tu prší.
Naopak popojedete-li více na východ, třeba do kraje Finnmark, do Švédska nebo Finska, kde počasí ovlivňuje kontinentální klima, tak můžete očekávat o dost chladnější teploty, ale také stabilnější počasí a menší oblačnost a srážky.
Pokud jste v Tromso nebo na Lofotech a v místě, kde jste je zrovna zataženo, tak to nutně neznamená, že musíte hned sbalit kufry a prchnout do Finska nebo Švédska. Krajina v Norsku je natolik členitá, že takřka každý fjord nebo údolí mají vlastní mikroklima.
Na printscreenu z windy můžete vidět souostroví Lofoty. Zatímco severní část ostrovů Flakstad a Moskenes mají takřka nulovou oblačnost, tak na východě Lofot poblíž Svolværu je zataženo. Svolvær hlásí 78% oblačnost a Fiskebøl dokonce 89%. Nicméně ani tahle předpověď není úplně přesná, takže vždy koukám ještě na yr.no, kde se přepnu do tabulky, která ukazuje low, middle and high clouds.
#6 Očekávat že polární záře vypadá stejně jako na fotografiích
Polární záře vypadá pokaždé jinak. Někdy je sytě zelená a divoce tancuje po celé obloze. Jindy se jen líně povaluje nízko nad obzorem. Někdy je zbarvená do červena nebo fialova. Jindy je šedivá a vy si vůbec nejste jistí, jestli se koukáte na polární záři nebo na mraky.
Ať tak či tak, prosím neočekávejte, že polární záře vypadá stejně jako na fotografiích.
- Naše schopnost vidět v noci je značně omezená. Pamatujete si ze školy na čípky a tyčinky v oku? Za noční vidění jsou v oku zodpovědné tyčinky, které nerozlišují barvy. Polární záře se vám proto jeví v odstínech šedé barvy (v porovnání s fotografiemi), protože je její světlo příliš slabé na to, aby bylo vnímáno našimi čípkovými buňkami, které detekují barvy.
- Fotografie polární záře vznikají z několikavteřinových expozic. Na čip fotoaparátu nebo telefonu tak dopadne mnohem více světla než co vidí vaše oči. Fotografie jsou pak jasnější a barevnější.
- Takřka každý fotograf svoje fotografie ještě následně upravuje. Doladí se expozice, vytáhnou se stíny a zvýší se barevnost. Můžete potlačit oranžovou a červenou barvu v místech, kde je světelné znečištění a naopak vytáhnout zelenou a tyrkysovou barvu polární záře. Spousta fotografů také skládá dohromady několik různých snímků s různou expozicí tak, aby bylo jasné a ostré popředí a přitom viditelná a ostrá polární záře. Toho bez postprocesu prostě nedocílíte.
Těžce se to ukazuje, ale takhle zhruba můžete vidět polární záři vy na vlastní oči. (Nebude tak zelená, ale spíše došeda. Záleží ale na její intenzitě).
A takhle (slabší) polární záři zachytí fotoaparát na delší expozici.
#7 Vzdát pozorování polární záře moc brzy
Polární záře nefunguje tak, že si na internetu přečtete, že mezi 21:00 a 24:00 bude vysoký Kp index, takže pět minut před devátou vylezete před chatičku a budete netrpělivě čekat, až někdo auroru zapne.
Polární záře se může na obloze objevit klidně ještě předtím než se úplně setmí, třeba v šest večer. Ivar poslední dobou natáčí polární záři na kameru Insta360 a ráno pak hodnotíme, kdy byla nejlepší show. Často vidíme, že byla silná záře okolo 2 hodiny ranní a nezřídkakdy s obloha rozzářila červenými odstíny polární záře těsně před rozedněním.
Nejlepší denní doba pro pozorování polární záře
Neposlouchejte poučky o tom, že nejlepší čas je tehdy a tehdy. Opravdu to tak nefunguje. Někdy trvá světelná show celou noc, jindy se nebe rozzáří na 30 sekund a pak je po divadle. Někdy se polární záře objeví znovu. Někdy je to jedna show za noc a je po parádě. Každá noc je jedinečná!
Teple se oblečte a vyražte do terénu. Nebo si zamluvte ubytování odkud můžete polární záři pozorovat a fotografovat bez toho, abyste někde čekali a mrzli. Mějte trpělivost a když na vás někdo křikne, že je vidět polární záře, tak se nezdržujte dopíjením kafíčka, protože až dopijete, tak taky může být po show.
Někdy se záře objeví už v 6 večer, jindy je potřeba si počkat do 2 ráno a občas se obloha rozzáří i těsně před úsvitem. Já jsem líná a mám ráda svůj beauty sleep, takže když se záře neukáže do půlnoci, tak na to kašlu a jdu spát. Nicméně s Ivarem ale každý večer necháváme přes noc běžet naši Insta360 kameru a ráno pak koukáme, kdy se záře ukázala (jestli vůbec).
#8 Podcenit oblečení při pozorování polární záře
Je škoda propásnout polární záři jen kvůli tomu, že na sobě máte málo oblečení a než abyste se klepali zimou jako ratlíci, tak radši zalezete zpět do teplé chaty nebo auta.
V předchozích odstavcích jsem popisovala, jaký vliv má Golfský proud na počasí a teploty na pobřeží Norska. Je pravda, že zimy tu nejsou bůhvíjak třeskuté. Na Lofotech můžete i v zimě očekávat teploty pohybující se okolo 0°C, v Tromso bývá o malinko chladněji než tady.
Nicméně průměrné zimní teploty se na pobřeží Norska příliš neliší od průměrných zimních teplot v Česku.
Co je ale setsakramentsky velký rozdíl je pocitová teplota. Na rozdíl od Čech v Norsku dost fouká, takže pokud teploměr hlásí nulu a zároveň fouká vítr rychlostí 10m/s, tak je potřeba počítat s tím, že vám bude stejná zima, jako v minus deseti když nefouká.
Rozdíl teplot na pobřeží a ve vnitrozemí
Pamatujete na rozdíl mezi oceánským a pevninským klimatem? To znamená, že v Tromso můžete mít teploty na nule a u hranic s Finskem v Kilpisjärvi může být -15°C. To samé platí pro Lofoty, kde může být teplota okolo 0°C a přejedete-li hranice do Švédska, tak máte rázem -15°C. Přidejte si k tomu windchill a už vám z toho vyjde, že teplé oblečení do -20°C není vůbec k zahození.
Možnost zapůjčení oblečení
Vyrazíte-li na hon za polární září s některou společností operující v Tromso, tak většinou dostanete teplé boty a mega teplé overaly. V Tromso je také možnost si zimní oblečení zapůjčit v obchodě Tromsooutdoor, kde si mimo jiné můžete půjčit i lyže, běžky nebo sněžnice. Na Lofotech vám ani tour providers oblečení nezapůjčí a je na vás, abyste dorazili dostatečně oblečení.
Moje tipy na oblečení pro pozorování polární záře
Já si na fotografocání nebo pozorování polární záře beru vlněné spodky a nátělník od Kari Traa, slabší péřovou bundu od Warmpeace a nepromokavou tlustou péřovku od Sira Josepha. Na spodní vrstvu pak natáhnu softshellové neprofučné kalhoty. Dlouhá léta jsem mrzla v pohorkách, ale předloni jsem si pořídila zimní boty od Sorel, ve kterých mám vlněné vložky do bot. Určitě nepodceňte teplé vlněné ponožky a nezapomeňte na čepici, rukavice a buff. Jo a taky doporučuju termosku s teplým čajem.
#9 Fotit auroru telefonem nebo bleskat
Nebudu vám říkat, že nejde vyfotit polární záři telefonem. V dnešní době už jsou telefony na úplně jiné úrovni než byly kdysi zrcadlovky. Co víc, Ivar má nově iPhone 14, který už dovede udělat pěkná videa polární záře. Můj iPhone 11 může na videa s klidem zapomenout.
Pokud to ale s fotografováním polární záře myslíte vážně, pak budete potřebovat bytelný stativ a širokoúhlý objektiv s vysokou světelností (já používám Sony 14mm).
Fotíte-li na telefon, tak si jej přepněte do nočního režimu, který vám umožní delší expozici (my fotíme na 10s). A pokud máte nějaký stativ pro telefon, tak jedině lépe.
Pokud se chcete vyfotit s polární září, tak na blesk zapomeňte. Citlivě si na okamžik přisviťte baterkou nebo druhým telefonem. Nesviťte na člověka po dobu celé expozice, byl by přesvětlený!
Pokud můžete, jeďte co nejdále od města a vyhněte se světelnému znečištění. Je pravda, že silnou auroru uvidíte i z centra Tromso, ale představte si, jak by ta samá show vypadala, kdybyste byli uprostřed ničeho pryč od světel.
#10 Ohrnout nosem nad placenými výlety s průvodcem
Placená tour rozhodně není něco, co nutně potřebujete k tomu, abyste viděli polární záři. Pokud je jasné nebe a silná polární záře, tak uvidíte auroru klidně z centra Tromso.
Pokud chcete lovit polární záři na vlastní pěst, pak jsme do naší interaktivní mapy Tromso a okolí přidali místa odkud máte pěkný výhled pro pozorování polární záře a možnost legálně a bezpečně v okolí zaparkovat. Kromě tipů na pozorování polární záře v mapě naleznete i naše tipy na muzea a atrakce v Tromso a naše doporučení na dobré restaurace, kavárny nebo bary. Mapa je nově i v češtině!
Nicméně výlety s průvodcem mají několik benefitů.
- Nemusíte řídit v noci na zledovatělých silnicích nebo řešit pronájem auta.
- Průvodce má předpověď počasí na háku a vybere lokalitu, kde je největší pravděpodobnost jasné oblohy.
- Nemusíte řešit kam pojedete. Opět, průvodci tohle mají vyhmátlé a mají své spoty.
- Dostane se vám rad jak nastavit fotoaparát. Focení polární záře není zrovna jednoduchá disciplína.
- Budete mít profesionální fotku sebe a polární záře. Většina průvodců jsou dobří fotografové.
- Nebudete mrznout. Většina společností vám zapůjčí overaly.
- Dozvíte se více o polární záři a regionu.
Moje tipy na organizované tours za polární září v Tromso
V Tromso se s výlety za polární září roztrhl pytel. On je to docela vtipný příběh, protože před dvaceti lety byla na severu Norska polární záře stejně jako dnes, akorát po ní nikdo nevzdychl. A víte proč? Protože se nedala vyfotografovat!
Teda dala, ale byly na to potřeba drahé atrologické fotoaparáty, kdežto dneska už cvakne fotku doslova každý kdo má chytřejší telefon.
Před pár lety zimní turismus v Tromso de facto neexistoval a poskytovatelé ubytování a aktivit v Tromso měli co dělat, aby přežili zimu. Díky rozvoji technologii a sociálním sítí je nyní Tromso centrem zimního turismu v Norsku, a to právě díky turistům vyrážejícím za polární září.
Díky tomu je v Tromso přes 100 různých poskytovatelů výletů za polární září.
Někteří pořádají výlety s velkými 40 místními autobusy, jiní nabízejí výlety 18 místním minibusem nebo soukromé tripy Teslou. Nicméně výlety se od sebe nijak zvlášť neliší. Průvodci spolu navzájem komunikují a všichni se snaží o to samé, aby se vám podařilo spatřit polární záři.
Já jsem chvíli v Tromso pracovala v cestovní kanceláři, která také pořádala výlety za polární září. Když jsme náhodou byli plně zabookování, tak jsme klienty poslali ke konkurenci. (Ono to taky není úplně dobrý skutek, z každého doporučeného zákazníka jde cestovce provize v řádu 10-20 procent).
Arctic Photo Guide Nico vás vezme na trochu jinou northern lights tour.
Tak teď bez dalších okecávek ty moje tipy:
- Wondering Owl (Průvodci z Wondering Owl jsou dobří fotografové a líbí se mi, že se během tours snaží shromáždit data, která jsou následně využity pro vědecké účely s cílem ochrany zranitelné arktické tundry. Na tours se jezdí minibusem pro max 15 lidí.)
- Northern Shots (Northern Shots nabízí jedny z nejlevnějších tours za polární září a jejich průvodci jsou velmi dobří fotografové. Jezdí se velkým busem, takže máte na palubě přístup k WC. Je ale fajn podotknout, že fotografie z tours nejsou v ceně a v případě zájmu si je musíte přikoupit. Pro Northern Shots jinak průvodcuje Marek Rybář, tak když zrovna bude v práci, tak vám může dát info v češtině.)
- Pukka Travels (Pro Pukka Travels jsem pracovala, takže za ně můžu dát ruku do ohně, že poskytují super servis. Za polární září vyrážejí minibusem pro max 15 lidí. Pořádají ale i soukromé výlety teslou a nebo noční plachtění na katamaránu.)
- Arctic Photo Guide (Nico, který stojí za nově založenou společností Arctic Photo Guide má několik let zkušeností s prací pro různé poskytovatele v Tromsø. V roce 2023 se ale rozhodl vydat na sólovou dráhu se speciálním konceptem lovů polárních září. Nabízí výlety terénním autem v opravdu malé skupince max 6. lidí. Na rozdíl od jiných společností vás ale nevyklopí na parkovišti, ale vybaví vás sněžnicema nebo nesmekama a vezme vás do přírody, pryč od silnice, parkoviště, jiných společností a světelného znečištění.)
Focení lidí a polární záře není vůbec jednoduché. Zkušený průvodce vám s tím pomůže nebo vás přímo vyfotografuje. Foto sdíleno s povolením Northern Shots.
Moje tipy na organizované tours za polární září na Lofotech
Lofoty nejsou zdaleka tolik komerční jako Tromso. Tromso má všechno naservírované na jednom místě: letiště je coby dohodil od centra města a kromě polárních září můžete vyrazit na výlety se psím spřežením, na návštěvu sobí farmy, na pozorování velryb nebo třeba na projížďku na sněžných skútrech.
Zimní Lofoty jsou spíše cílem nezávislých cestovatelů a fotografů
Nabídka zimních aktivit je tu o dost limitovanější a bez pronajatého auta se tu v zimě v podstatě neobejdete. Zároveň jsou zdejší silnice hodně punkové, takže se místní tourist destination company snaží na jednu stranu přitáhnout více zimních turistů, ale zároveň se je snaží odradit od řízení. Což by nebyl problém pokud by tu byla spolehlivá a frekventovaná veřejná doprava. Což bohužel není.
Při výberu dobrého ubytování ale nemusíte na dobré lokace ani jezdit. Toto je listopadová fotka focená z Reinefjorden Sjøhus. Chatičky na obrázku jsou pak Eliassen rorbuer.
Na Lofotech vyráží naprostá většina výletů za polární září ze Svolværu. Všichni vyráží na tours malou dodávkou a chybu neuděláte ani s jednou společností.
- Discover Lofoten (Discover Lofoten by byla moje první volba. Odd-Peter je sice trochu svéráz, ale zas kdy se vám podaří v turismu narazit na lokálního Nora?)
- Lofoten Lights
- Pukka Travels
Zodpověděl vám článek vaše dotazy ohledně pozorování polární záře? Nebo jsem vám ještě více zamotala hlavu? Pokud máte stále brouka v hlavě a otázky ohledně polární záře vám nedají spát, tak mi napište do komentáře!
S pozdravem ze sluncem zalitých podzimních Lofot,
Radka ❤️
2 Comments
[…] na okraj. Trondheim není ideálním místem pro pozorování polární záře. Tato byla pouhým okem skoro nezaznamenatelná. Chcete-li vidět krásné polární záře, tak […]
[…] Přečtěte si také: 10 nejběžnějších chyb při pozorování polární záře […]