O mně...

Už se nemusíte bát vyrazit na sever na vlastní pěst bez cestovky nebo trávit čas pročítáním desítek různých blogů. Na našem webu najdete všechny potřebné informace k naplánování vaší cesty do Norska nebo na Island a výhledově i do celé severní Evropy.

... a o tom proč miluju norsko

quotes

Ahoj, já jsem Radka a mojí velkou vášní jsou severské země, především Norsko kde už jedenáctým rokem žiju. Když se mě lidé ptají na to, proč jsem do Norska odjela, tak se vždy ptám jestli chtějí slyšet pravdivou nebo sociálně přijatelnou odpověď.

Sociálně přijatelná: Vyrostla jsem uprostřed Českého ráje, ale během studia na VŠ se mi naskytla příležitost vyjet na půlroční studijní pobyt skrze Erasmus do Norska. V Norsku se mi zalíbilo, a tak jsem se zde přihlásila na magisterské studium a po dokončení školy jsem si našla nejprve práci a v ní Ivara – svého norského přítele, se kterým momentálně žijeme na Lofotech.

Pravdivá: Po bakalářských státnicích na VŠ se mi nečekaně rozpadl dlouholetý vztah a mně najednou přestalo dávat vše smysl. Nechtěla jsem dál studovat, nechtěla jsem fotit a ráno jsem nechtěla vstát z postele. Namísto původně plánované společné dovolené s expřítelem do Norska jsem odjela za bratrem do Švédska, kde jsem zjistila, že být v severské přírodě daleko od domova mi pomáhá dát mým dnům opět smysl.

Po návratu do Čech jsem si tedy zažádala o dodatečné zařazení do programu Erasmus, který už měl dávno po termínu přihlášek. Naštěstí mě i přes pozdní datum a nepříliš ohromující studijní prospěch přijali a já jsem vyrazila na semestr do norského Trondheimu. S blížícím se datumem návratu zpět do Čech jsem ale cítila, že ještě nejsem na návrat do rodného města připravená a hledala jsem tedy možnosti, jak si pobyt v Norsku prodloužit.

Naštěstí se mi naskytla příležitost zůstat na univerzitě o rok déle skrze pracovní stáž. Po skončení stáže jsem se přihlásila na magisterské studium v oboru environmentální chemie a toxikologie a k mému překvapení mě přijali. Jelikož moje práce uklízečky v místním hotelu nešla časově kombinovat s časově náročným studiem, tak jsem si našla práci na noční směny jako osobní asistentka pro postižené, kde jsem poznala svého současného přítele – Ivara.

Než jsem poznala Ivara, tak jsem hodně cestovala. Většina mých cest ale vedla do zahraničí. Až s Ivarem jsme si koupili první dodávku a společně začali pořádně poznávat Norsko. Naše láska k Norsku a cestování postupně přerostla v plnohodnotné zaměstnání.

Po nevydařené cestě po jižní Americe, kdy jsme během Covidu uvízli na dva měsíce v domácím vězení v Argentině, jsme s těžkým srdcem nechali naši dodávku zaparkovanou v Ushuaie a vrátili se do Evropy. V době, která lidem podnikajícím v turismu zrovna nepřála jsme se vrhli do provozování ubytování na Lofotech, odkud jsme se následě přemístili do Tromsø, kde jsem si našla práci v cestovní kanceláři.

Mojí pracovní náplní bylo plánovat lidem dovolenou do severního Norska, především do Tromsø a na milované Lofoty. Když jsem ale zjistila, jak to funguje cestovní kanceláři, tak jsem zhodnotila, že to není nic pro mě. Moje představa byla, že mi klient řekne co by chtěl vidět a zažít a já mu na základě toho poradím trasu, ubytování a aktivity. V reálu to ale bylo mým úkolem klienta přesvědčit ke koupi aktivit provozovaných naší cestovní kanceláří nebo alespoň aktivit našich partnerů, ze kterých měla cestovka provizi. Fair enough, nějak se vydělávat musí, ale já si řekla, že takhle to dělat nechci.

Mým cílem je pomoci vám naplánovat dovolenou do Norska přesně podle vašich představ. Chci, abyste si Norsko užili a domů se vrátili s nezapomenutelnými zážitky a touhou se do Norska znovu a znovu vracet.

Jak vám mohu pomoci s plánováním dovolené do Norska?

Naše tipy na zajímavá místa zanesená do Google map

Pro ty z vás, kteří si dovolené rádi plánují sami jsme vytvořili interaktivní mapy (prozatím mapa západního Norska a Lofot). V mapách najdete naše tipy na krásné horské túry, vodopády, muzea, pláže, atd. S našimi mapami sii můžete snadno sami naplánovat trasu výletu, popřípadě ji upravovat během cesty, když změníte plány nebo když vám třeba nepřeje počasí.

Konzultace vašich cestovatelských plánů

Máte dotazy ohledně cestování do Norska? Nevíte v kterém období vyrazit, co byste měli vidět na trase mezi A a B nebo se vám nedaří vyhledat autobusové spojení? Říkáte si, že by bylo fajn se zeptat někoho, kdo to v Norsku zná? Výborně! V tom případě jste na správném místě. Napište mim seznam vašich otázek a zavolejme si! (Konzultace může proběhnout i skrze email.)

Předpřipravené itineráře

Za poslední roky jsem vytvořila desítky itinerářů na míru. Nejčastěji poptávané itineráře si můžete zakoupit ve formátu pdf. S našimi itineráři ušetříte hodiny času, které byste jinak strávili pročítáním ne vždy updatovaných průvodců a webových stránek o cestování do Norska. Každý z itinerářů obsahuje obecné informace o cestování do Norska (jaké počasí očekávat, co si s sebou sbalit, jak se zaregistrovat do mýtného systému, jaká platí pravidla silničního provozu, co dělat v případě, že v Norsku potřebujete navštívit lékaře atd.)

Itinerář na míru

Nenašli jste předpřipravený itinerář, který by vám vyhovoval? Nemáte čas a chuť na to abyste se pustili do plánování dovolené na vlastní pěst? Chcete jet s dětmi, se psem, koly nebo babičkou, která se bojí výšek? V takovém případě vám ráda vypracuji itinerář přesně podle vašich požadavků.

Moje MOTTA A PRINCIPY

Miluju Norsko není klasický cestovatelský blog s top místy, které ve svých článcích zmiňuje doslova každý. Nechci opakovat to, co už bylo napsané tisíckrát. Norsko není jen Trolltunga a Preikestolen, takže zde najdete tipy i na méně známé turistické cíle.

Udržitelný turismus je téma, které mě velmi zajímá. Jsme si plně vědomá toho, jaké mohou mít cestovatelské blogy a sociální média dopady na rozvoj masového turismu. Proto na Miluju Norsko propaguji udržitelný turismus. Ptáte se jak? Například tím, že dávám vám tipy na lokální poskytovatele služeb, snažím se cestovatele povzbudit k tomu, aby se nebáli cestování mimo hlavní sezónu a mluvím o problémech, které s sebou turismus přináší. Dála jsem například v kontaktu se správou národního parku Lofotodden, poskytovateli aktivit a služeb na Lofotech i místními lidmi a snažím se komunikovat jak přání a obavy místních lidí, tak publikovat články a informace, které jsou v souladu se strategií pro rozvoj udržitelného turismu na Lofotech.

Nechci, aby čeští turisté cestující po světě nevědomky porušovali psaná či nepsaná pravidla, protože o nich nevěděli nebo jim nerozuměli. Proto zde najdete informativní články jako například: Jak funguje mýtný systém, jak je to s kempováním ve volné přírodě nebo spaním na odpočívadlech či jak fungují norské samoobslužné chaty.

Chci, abyste si dovolenou na severu užili. Až příliš často poslouchám nářky turistů, kteří dělají pořád ty stejné chyby. Například si naplánují cestu za polární září na jih Norska. V  článcích se těchto chybám snažím předcházet a vysvětlovat, na co je potřeba se při cestě do připravit – od výběru vhodného termínu, způsobu dopravy, sestavení itineráře až po výběr oblečení a vybavení.

Co vyhovuje jednomu nemusí vyhovovat druhému, pokud jste u nás nenašli itinerář, který by vám vyhovoval nebo jen nechcet trávit čas pročítáním článku, tak nás kontaktujte ohledně možnosti konzultace vaší cesty nebo vytvoření itineráře na míru.

Jsem tu sice od toho, abych vám pomohla naplánovat nezapomenutelnou dovolenou na severu, ale to neznamená, že vám odkývám každý nápad. Mnozí cestovatelé mají tendenci dovolenou přeplánovat a denně ujet neskutečné vzdálenosti. Nerada plánuji dovolené letem světem, takže pokud si myslím, že váš plán je nereálný nebo příliš ambiciózní, tak se hlasitě ozvu a doporučím jinou možnost.

Miluju Norsko: Radka Stankova

Radka

Vystudovaná chemička, která se momentálně živí prací pro postižené. Nikdy nebyla na Trolltunze. Na sjezdovkách si kdysi zlomila nohu a po výletě do Rondane a přechodu Femundsmarky prohlásila, že běžky už nikdy.

Ivar

Horolezec a zdravotní sestřička, který nikdy nebyl na Preikestolen. Jako typický Nor miluje lyžování, wafle s brunostem a denně vypije hektolitry kafe. S oblibou používá klasické průpodívky: “Det finnes ikke dårlig vær, bare

PŘIDEJTE SE K OSTATNÍM DALŠÍM MILOVNÍKŮM
SKANDINÁVIE A SEVERNÍ EVROPY!

Chcete dostávat tipy na nové články a zajímavé informace o cestování (nejen) po severských zemích? Přidejte se k více než 1000 dalším cestovatelům a získávejte naše měsíční exkluzivní cestovatelské tipy a slevy.

Plánujete cestu do Norska, Švédska, Finska, Dánska, Grónska nebo na Island či Faerské ostrovy a máte nějaké otázky? Nebo se chcete pokochat fotkami nádherné severské přírody či sdílet svoje zážitky a tipy? Přidejte se do FB skupiny Cestujeme do Skandinávie!

POTŘEBUJETE POMOCT S PLÁNOVÁNÍM DOVOLENÉ DO NORSKA? 

Napište mi a já vám ráda pomohu! Nejprve společně probereme, co od cesty na Island nebo do Norska očekáváte a já vám následně podle vašich přání sestavím itinerář na míru. Nově také nabízím možnost online konzultace vašeho itineráře.