Jak a proč se v Norsku slaví 17.květen?

17. květen je nejvýznamějším dnem v norském kalendáři. Některé děti (a Ivar) se na něj dokonce těší více než na Vánoce. Tento den, známý také jako Den ústavy (Grunnlovsdagen), Norové každoročně oslavují průvody, provoláváním slávy Norsku, máváním vlaječkami a pojídáním neomezeného množství hot dogů a zmrzliny.

Článek o 17.květnu jsem chtěla sepsat už pěkně dlouho. Možná hned od prvního průvodu, který jsem zažila v Trondheimu před dvanácti lety. S heslem “lepší pozdě než nikdy ” se tedy pojďme podívat, proč je 17.květen v Norsku tak důležitý a jakým způsobem jej Norové (a nejen Norové) slaví.

Oslavy 17.května v Norsku: Průvod v Oslu

Historické pozadí oslav 17. května

Nebojte se, tentokrát vás nebudu nudit dlouhou historickou přednáškou. Nicméně, abychom pochopili význam 17. května, musíme se vrátit do roku 1814. Po dobu více než 400 let bylo Norsko v područí Dánska jakožto (ta méně důležitá) součást Dánsko-norského království.

V roce 1814 však dánsko-norská unie utrpěla drtivou porážku v Napoleonských válkách, což Norům nabídlo příležitost k nezávislosti. Dánský král, Frederik VI., se musel vzdát Norska ve prospěch Švédska na základě Kielského míru uzavřeného 14. ledna 1814. Norové však nechtěli být jednoduše předáni jako válečná kořist a rozhodli se jednat.

Eidsvoll a norská ústava

17.května 1814 se v Eidsvollu, malé obci asi hodinu jízdy od Oslo, sešlo 112 zástupců z různých částí Norska, aby podepsali novou norskou ústavu. Tento akt byl de facto vyhlášením nezávislosti na Dánsku. Norové doufali, že tímto krokem se vyhnou připojení ke Švédsku, které bylo po skončení Napoleonských válek na vítězné straně.

Nová norská ústava byla značně liberální a inspirována ideály americké a francouzské revoluce. Zaručovala základní práva a svobody a stanovila demokratické základy pro nově vznikající norský stát.

Eidsvoll 1814 podepsání norské ústavy 17.května

Unie se Švédskem

Navzdory těmto snahám se Norům nepodařilo vyhnout se vstupu do Švédsko-norské unie. Švédský král Karel XIII. se stal norským králem a Norsko vstoupilo do personální unie se Švédskem. Důležité však je, že norská ústava zůstala v platnosti a Norové si uchovali značnou míru samosprávy.

Úplnou nezávislost na Švédsku získalo Norsko až 7. června 1905, skoro o 100 let později od vytvoření ústavy. Po dlouhém období nespokojenosti a napětí mezi oběma národy se Norové rozhodli pro úplnou nezávislost a rozpad unie se Švédskem. Tato událost byla výsledkem referenda, ve kterém se 99,95 % norských voličů vyslovilo pro nezávislost.

Paradoxně se ale 7. června v Norsku nijak neoslavuje. Místo toho si Norové jako svůj národní den zvolili 17. květen, den, kdy byla přijata jejich ústava.

Oslavy 17.května v Norsku: Průvod v Oslu

Jak v Norsku probíhají oslavy 17. května?

Oslavy 17. května, Dne ústavy, jsou pro Nory jedním z nejvýznamnějších dnů v roce a probíhají v duchu radosti, hrdosti a národní jednoty. Tento den je plný tradic a aktivit, které spojují lidi napříč generacemi. Podívejme se na průběh oslav podrobněji.

Slavnostní snídaně

Oslavy začínají časně ráno opulentní snídaní, kterou Norové tráví společně s rodinou nebo přáteli. Typické snídaňové menu zahrnuje různé lahůdky, jako je uzený losos, vejce, sýry, krevety, pečivo, čerstvé ovoce a zeleninu. Samozřejmostí jsou také sladkosti, jako například čerstvě upečené vafle se smetanou a marmeládou. Jahody a borůvky jsou nedílnou součástí snídaně – možná proto, že jsou symbolem začátku léta, nebo proto, že jejich barvy perfektně ladí s norskou vlajkou.

Jedná se také o jediný den v roce, kdy Norové tolerují pití alkoholu před polednem. K snídani si často dopřávají sklenici šampaňského, což dodává oslavám slavnostní atmosféru.

Pro některé, jako je Ivar, je snídaně zlatým hřebem dne, protože představuje příležitost strávit čas s blízkými a vychutnat si výborné jídlo. Po snídani se rodiny a přátelé obléknou do svých nejlepších šatů, často do tradičních norských krojů zvaných bunad, a připraví se na další část oslav.

17. květen v Norsku Snídaně

Dětské průvody

Rodiny s dětmi se nejvíce těší na tradiční průvody, které jsou jedním z hlavních prvků oslav. Dětské průvody (barnetog) se konají v každém městě a vesnici. Děti mávají norskými vlajkami a zpívají národní písně, zatímco pochodují ulicemi. Hudební kapely, složené ze studentů místních škol, doprovázejí průvody a vytvářejí slavnostní atmosféru.

V Oslu, hlavním městě Norska, se koná největší dětský průvod. Tisíce dětí z různých škol a organizací pochodují centrem města, kolem historických budov a památek, a zdraví krále a královnu u královského paláce.

Oslavy 17.května v Norsku: Průvod v Oslu

Oslavy 17.května v Norsku: Průvod v Oslu

Oslavy 17.května v Norsku: Průvod v Oslu

Oslavy 17.května v Norsku: Průvod v Oslu

Pikniky a zahradní slavnosti

Odpoledne se rodiny a přátelé často scházejí na pikniky a zahradní slavnosti. Lidé si přinášejí deky, koše s jídlem a užívají si společně strávený čas v přírodě. Tradičními pokrmy jsou například grilované klobásy, sendviče s uzeným lososem, bramborový salát a různé druhy pečiva. Prodejci hotdogů a zmrzliny mají tento den hotové žně, protože děti mají obvykle slíbeno, že mohou sníst tolik zmrzliny a párků, co se do nich vejde.

Pro děti je připraveno množství her a aktivit, jako jsou různé soutěže, skákací hrady a zábavné atrakce. Děti se účastní závodů ve skákání v pytlích, přetahování lanem atd.

Oslavy 17.května v Norsku: Průvod v Oslu

Večerní oslavy

Večer pokračují oslavy ve znamení společenských setkání a zábavy. Mnoho restaurací, kaváren a barů pořádá speciální akce a koncerty. Je třeba poznamenat, že všechny restaurace jsou dlouho dopředu zabookované, takže pokud plánujete oběd nebo večeři v restauraci, tak je nutné rezervovat stůl s dostatečným předstihem.

V Norsku je zakázané pít alkohol na veřejnosti, ale 17. května je jediný den v roce, kdy je toto všeobecně tolerováno. Spousta (především mladých) Norů to bere jako příležitost trochu si vyhodit z kopýtka.

Co si vzít 17. května na sebe, pokud chcete zapadnout mezi Nory?

Pokud se chcete zúčastnit oslav a zapadnout mezi místní obyvatele, měli byste věnovat zvláštní pozornost tomu, co si vezmete na sebe.

Nejtradičnější volbou oblečení na 17.května je norský kroj zvaný bunad. Bunad je slavnostní oděv, který se liší podle regionu a má různé styly a barvy. Tento kroj je bohatě zdobený a často ručně vyráběný, což z něj činí cenný a prestižní kus oděvu. Bunad je obvykle vyhrazen pro zvláštní příležitosti, jako jsou svatby, křtiny a samozřejmě oslavy 17. května.

Pokud nemáte bunad, druhou nejlepší volbou je slavnostní oblečení. Tento den je příležitostí obléci si to nejlepší, co máte ve svém šatníku, a ideálně zvolit barvy, které odpovídají norské vlajce – červená, bílá a modrá.

17.květen v Norsku: Den ústavy (Grunnlovsdagen)

Proč mají někteří mladí Norové na sobě červené overally?

Pokud se ocitnete v Norsku během oslav 17. května, pravděpodobně uvidíte skupiny mladých lidí v červených overallech. Tito mladí lidé jsou známí jako “Russ” a jejich červené overally jsou součástí tradičního norského studentského svátku zvaného “Russefeiring”.

17.květen v Norsku: Den ústavy (Grunnlovsdagen) Studenti Russ v typických červených overalech

Russ jsou studenti posledního ročníku střední školy, kteří slaví dokončení svého středoškolského vzdělání. Russefeiring, tedy oslavy Russ, začínají tradičně na konci dubna a vrcholí právě 17. května, během oslav Dne ústavy. Období Russefeiring (představte si to jako takový delší český svaťák) je plné různých akcí, party, průvodů a soutěží, které jsou pro mnoho norských studentů nezapomenutelným zážitkem.

Červené overally, které nosí Russ, jsou jedním z nejvýraznějších symbolů těchto oslav. Barva overalů se však může lišit podle toho, jaký studijní obor studenti absolvují:

  • Červené overally (rød russ): Studenti všeobecného vzdělání, gymnázií a obchodních škol.
  • Modré overally (blå russ): Studenti ekonomických a obchodních oborů.
  • Černé overally (svart russ): Studenti technických oborů a odborných škol.
  • Zelené overally (grønn russ): Studenti zemědělských oborů.

17.květen v Norsku: Den ústavy (Grunnlovsdagen) Norští studenti Russ v typických červených kalhotech

Mimochodem, během russefeiring existuje řada neoficiálních pravidel a tradic, které Russ dodržují, a jedno z nejznámějších je pravidlo, že své overaly nesmějí během oslav Russefeiring prát 🙂

Já mám ohledně Russ a jejich oslav velmi smíšené pocity. Ivarovi jsem dokonce řekla, že naše imaginární budoucí děti budou studovat poslední ročník střední školy v ČR, protože mi oslavy Russ přijdou hodně přes čáru. Niméně to je téma na samostatný článek.

17.květen v Norsku: Den ústavy (Grunnlovsdagen) Norští maturanti Russ v typicky červených kalhotech

Co kdybychom byli více jako Norové?

Zažít oslavy 17. května kdekoliv v Norsku je něco skutečně speciálního. My to střídáme – občas využijeme volného dne a vyrazíme do zahraničí, jindy trávíme 17. května v Norsku. Zatím jsem zažila průvody v Trondheimu, na Špicberkách, na Lofotech, v Hardangeru a letos poprvé i v Oslu. Bylo to sice krásné, ale asi si to nemusím brzy zopakovat – na mě tam bylo opravdu hodně lidí.Oslavy 17. května jsou ale všude plné radosti, hrdosti a vlastenectví.

Pokud máte možnost zažít tento den v Norsku, neváhejte. Je to zážitek, na který budete vzpomínat s úsměvem na tváři a možná i s troškou závisti, že takové oslavy nemáme doma.

17.květen v Norsku: Den ústavy (Grunnlovsdagen)

Já jsem revoluční dítě, takže jsem nezažila žádný prvomájový průvod, ale každý 17. května si říkám, jaká to je škoda, že se v Čechách den nezávislosti neslaví. Jak by bylo krásné, kdybychom naší republice popřáli krásné narozeniny, společně se prošli městem v průvodu a odpoledne strávili grilováním s kamarády a rodinou. A v neposlední řadě, kdybychom ten den mohli sníst tolik hot dogů a zmrzliny, kolik bychom chtěli.

Na závěr pro vás mám otázku. Vy, kteří prvomájové průvody pamatujete – vyvolává u vás oslava 17. května vzpomínky? A vy, kteří to nepamatujete – co na to říkáte? Líbilo by se vám, kdybychom Den vzniku samostatného Československa slavili o něco více v norském duchu?

Napište mi do komentářů!

Og gratulerer med dagen, Norge! ❤️🇳🇴

 

Další články z blogu

Komentáře k článku

4 Comments

  1. Ahoj Radko, jsem “Husákovo dítě” zažila jsem tolik strašných prvomájových průvodů, oslav VŘSR, jako pionýr jsem na těchto akcích vystupovala s pěveckým sborem, jako středoškolák jsem se jim někdy více, někdy méně úspěšně vyhýbala, takže mám k tomuto hromadnému veselí dost odpor. Ale pro mou “nevimodkudsevzala” lasku ke Skandinávii bych se jednou chtěla na oslavy 17.5. podívat. Asi spíš do menšího města než Osla a pak prchnout do přírody. Mějte hezký den Marie

    • Děkuju za sdílení zkušeností! Mně Oslo taky asi stačilo jednou v životě si to odškrtnout a víckrát to asi nepotřebuji. Ono i v Trondheimu, který je na Norsko celkem velkým městem jsou ty oslavy o dost komornější. Mě osobně nejvíce oslovují malé vesničky, jako třeba Lofthus, kde jsme byli loni, kde mají menší průvod skrze vesnici a odpoledne pak utéct do přírody. Každopádně zažít 17.května v Norsku včele doporučuji, možná vám to dá novou pozitivnější perspektivu na tento typ oslav <3

  2. Na první pohled to vypadá jako první máj. Já jako dítě jsem si první máj užila v blahé nevědomosti. Hrála hudba, všichni pochodovali, mávali vlaječkama, to všechno vypadá podobně. Dokonce vlajka je červenobílomodrá. Tady ta podobnosti končí. Vlastně byla jen ta oficiální část, doma předtím ani potom nic nebylo. Já to jako nějaké zlo necítila, byla jsem dítě a něco se dělo. Dospělí měli asi jiné zážitky.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

POTŘEBUJETE POMOCT S PLÁNOVÁNÍM DOVOLENÉ DO NORSKA? 

Napište mi a já vám ráda pomohu! Nejprve společně probereme, co od cesty na Island nebo do Norska očekáváte a já vám následně podle vašich přání sestavím itinerář na míru. Nově také nabízím možnost online konzultace vašeho itineráře.