Trondheim: 7 tipů co navštívit v bývalém hlavním městě Norska

Trondheim je se svými cca 200.000 obyvateli třetím největším městem Norska. Turisty do města láká především katedrála Nidarosdomen, která je největším gotickým chrámem v severní Evropě. Trondheim ale nabízí řadu jiných turistických míst: například dřevěné domky na Bakklandet, které mohou směle soupeřit s Bryggen v Bergenu nebo pevnost Kristiansten, odkud je nádherný výhled na město.

Já jsem do Trondheimu přijela poprvé v roce 2012. V plánu bylo strávit letní semestr studiem na NTNU – norské technické univerzitě. V Norsku se mi ale natolik zalíbilo, že jsem si po skončení Erasmu zažádala o pracovní stáž na univerzitě a následně se přihlásila na magisterské studium v oboru Environmentální chemie a toxikologie. Nakonec jsem v Trondheimu zůstala dlouhých 8 let než jsme se s Ivarem postupně přesunuli do Oslo, vesničky poblíž Geilo, na Lofoty, do Narviku, do Tromsø a na závěr opět na Lofoty.

Za celých osm let života v Trondheimu jsem nikdy nenašla motivaci napsat článek o tom, co v Trondheimu vidět. Prostě mi město a hlavně jeho okolí nepřišlo až tak zajímavé. Ale znáte to pořekadlo o kovářově kobyle? Až když jsme se s Ivarem vypravili do Trondheimu jako turisté abychom si nostalgicky zavzpomínali na studentská léta, tak jsem názor na Trondheim přehodnotila. Nezbylo mi než uznat, že je to nádherné město se zajímavou historií (i když s ne moc zajímavým okolím vezmete-li v potaz fjordy v okolí Bergenu, Ålesundu nebo Stavangeru).

Trondheim, Norsko z výškyPohled na Trondheim z výšky: Napravo vidítě domky na Bakklandet, v levé části je pak katedrála Nidarosdomen. 

Výhled na Trondheim, NorskoTenhle pohled jsem si užívala (skoro) každý den po cestě do práce

(STRUČNÁ) HISTORIE MĚSTA TRONDHEIM

Trondheim byl oficiálně založen v roce 997 vikingským králem Olavem Tryggvasonem, který se vrátil z Anglie s cílem pokřesťanštit Norsko. Olaf posílal misionáře do jiných zemí a křtil hodnostáře, kteří navštívili Norsko, aby šířili křesťanství. Ve svém vlastním království však prosazoval víru násilnými metodami, jako bylo vyhnanství, braní rukojmí, mrzačení, mučení a smrt pro ty, kteří se nové víře odmítli podrobit.

Několik let poté, co byl Olav zabit v bitvě u Svolderu, se další Olav rozhodl stát se králem Norska. Olav Haraldsson (syn Haralda Krásnovlasého) zvolil podobný způsob jak pohany přesvědčit aby přijali nové náboženství. Vesničanům dával na výběr mezi křtem a smrtí. Metoda to byla celkem účinná. Jakmile se ve vesnicích dozvěděli, že k nim míří Olav II., tak narychlo stavěli sloupové kostely.

Olavovi II. se nakonec podařilo zemi pokřesťanštit. Paradoxně toho dosáhl tak, že zemřel. V roce 1066 padl v bitvě u Stiklestadu, který se nachází nějakých 100 km na sever od Trondheimu. Olavovy ostatky byly převezeny do Trondheimu, kde se začaly dít zázraky. Nastalo zatmění slunce a z Olavova hrobu začal vyvěrat pramen, o kterém se věřilo, že má léčivé účinky. Rok po své smrti byl Olav svatořečen a jeho ostatky byly uloženy do katedrály Nidaros, postavené na jeho pohřebišti.

Katedrála Nidarosdomen v TrondheimuKatedrála Nidarosdomen v Trondheimu, kde jsou uložené ostatky svatého Olava. 

Trondheim se stal významným náboženským centrem a arcibiskupským sídlem. V roce 1217 ale přesunul král Håkon Håkonsson  své sídlo do Bergenu a statut Trondheimu jakožto centra Norska tím na dlouhá léta upadl. (Håkon Håkonsson byl oním známým nemluvnětem, které rebelové Birkebeinerne eskortovali na lyžích z Lillehammeru do Trondheimu a na jehož počest se v dnešní době u Lillehammeru koná známý lyžařský závod Birkebeinerrenet.) Håkona Håkonssona si také můžete spojit s výstavbou bergenské pevnosti.

pevnost v Bergenu na západě NorskaPozor, pokud nečtete text, tak toto není Trondheim, ale pevnost v Bergenu!

A abych vám v tom udělala ještě o něco větší bordel, tak další Håkon, tentokrát Magnusson, se zase někdy okolo roku 1299 usídlil v Oslo, kde nechal vystavět pevnost Akershus. Ale to jsem trochu odbočila od historie Trondheimu.

Pevnost Akershus v OsloPozor, pokud nečtete text, tak toto není Trondheim, ale pevnost Akershus v Oslo!

Během 16. a 17. století neustále probíhaly nějaké konflikty mezi Dánskem/Norskem a Švédskem. Jelikož je Trondheim blízko švédských hranic, tak město párkrát obléhala švédská vojska a kraj Trøndelag dokonce nějakou chvíli patřil ke švédskému území. Z tohoto turbuletního období pochází pevnost Kristiansten, která byla postavena na obranu proti švédským vojskům.

Stejně jako ostatní velká města v Norsku, i Trondheim byl 9. dubna 1940 okupován německými jednotkami. Trondheim měl pro Němce strategický význam, jelikož byl pomyslnou branou do severního Norska. Němci v Trondheimu postavili dva masivní betonové bunkry pro ponorky – Dora I a II, a bývalý kláštěr a pozdější vězení na ostrově Munkholmen přestavěli na velkou obrannou pevnost.

Dnes je Trondheim třetím největším městem Norska a je často označován za „technologické hlavní město“ země, především díky technické univerzitě NTNU, výzkumné organizaci SINTEF a celé řadě startupů.

Trondheim, NorskoKamenné nebo cihlové domy se v Norsku moc nenosí. Dřevo líp hoří. 

CO VIDĚT V TRONDHEIMU

Pokud se rozhodnete navštívit Trondheim, tak určitě nebudete litovat.

Teda takhle – pokud Trondheimem budete projíždět, například při cestě z Lofot, tak si zde určitě udělejte zastávku. Zabavíte se tu v pohodě na den, klidně na dva a procházka po Trondheimu je vítanou pauzou v jinak dlouhém úseku přejezdu ze severního do západního/východního Norska.

Nicméně, pokud máte na cestování 2-3 týdny, během kterých se chystáte projet západní/východní Norsko, tak bych se do Trondheimu nutně nehnala.

Lákají-li vás norská města, tak si namísto Trondheimu můžete prohlédnout Stavanger, Bergen, Ålesund, Lillehammer nebo Oslo, která máte více či méně při cestě.

Pokud se ale do Trondheimu vypravíte, tak tady je mých 7 tipů, co vidět a dělat v Trondheimu.

Co vidět v norském Trondheimu?Pohled na starý most Gamle Bybro a domky na Bakklandet v pozadí. Procházka podél Nidelvy je nádherná, ať už jdete po jejím levém nebo pravém břehu. 

KATEDRÁLA NIDAROSDOMEN

Katedrála Nidarosdomen (Nidaroský dóm) je dominantou Trondheimu a největší středověkou katedrálou ve Skandinávii. Stavba dómu započala v roce 1070, kdy byly do Trondheimu převezeny ostatky krále Olafa II., který padl v bitvě o Stiklestad v roce 1030 a později byl církví kanonizován.

Pokud vás nudí data, tak následující odstavce přeskočte. Ve zkratce: Katedrála je sice stará, ale několikrát vyhořela a podobu, v jaké ji známe dnes dostala až v druhé polovině 20. století.

Polární záře nad katedrálou Nidarosdomen v TrondheimuPoznámka na okraj. Trondheim není ideálním místem pro pozorování polární záře. Tato byla pouhým okem skoro nezaznamenatelná. Chcete-li vidět krásné polární záře, tak vyražte nad polární kruh – na Lofoty, Senju nebo do Tromsø.

 

Původní stavba byla dokončena kolem roku 1300, ale v letech 1327 a 1521 ji značně poničil požár. V roce 1708 katedrála shořela takřka na popel – zůstaly stát jen obvodové zdi. V roce 1869 začala masivní rekonstrukce poničené katedrály, která trvala dlouhých sto let. Západní průčelí, které je dominantou katedrály bylo dokončeno v roce 1983 a poslední kámen byl umístěn v roce 2001.

Nejimpozantnější částí katedrály je bezesporu bohatě zdobené západní průčelí, na kterém pracoval tým sochařů, včetně Gustava Vigelanda (pravděpodobně znáte jeho nahé sochy z Frognerova parku v Oslo), který pro Nidarosdomen vytvořil celkem 44 soch. Sochy inspirované Biblí a norskou historií vznikly v období mezi lety 1905 a 1983. Nikdo neví, kolik soch bylo umístěno na původním průčelí katedrály, protože po ničivých požárech v období středověku se jich dochovalo pouze pět. Ty jsou nyní uložené v přilehlém arcibiskupském paláci.

Západní průčelí Nidaroského Dómu v norském TrondheimuBohatě zdobené západní průčelí katedrály Nidarosdomen. 

Zajímavosti o katedrále Nidarosdomen

  • V severní věži na západním průčelí je umístěn nejtěžší zvon v Norsku. Váží 2,400 kg a za příznivého větru je jeho hlas slyšet až v 30 km vzdáleném Melhusu.

 

  • Nidarosdomen má svého ducha. V roce 1924 prý viděla manželka tehdejšího biskupa postavu středověkého mnicha jak škrtí kněze při bohoslužbě. V průběhu let i další svědkové tvrdili, že viděli postavu mnicha, která se pohybovala v katedrále ale i na přilehlém hřbitově. Legenda o mnichovi inspirovala známého norského spisovatele Frida Ingulstada k napsání románu Mnich.

 

  • Socha biskupa Sigurda drží košík, ve kterém jsou tři hlavy, jejichž obličeje byly inspirovány trojicí norských architektů Gudolfem Blakstadem, Hermanem Munthe Kaas a Helge Thiis. Autor této sochy, Dyre Vaa, se s výše zmíněnými pány nemusel a toto byla jeho pomsta.

 

  • Katedrála je vyobrazena na obalu alba De Mysteriis Dom Sathanas od norské black metalové kapely Mayhem. Její člen, Varg Vikernes, je spojován s vypálením několik norských kostelů, včetně kaple na Holmenkollen nebo sloupového kostela Fantoft nedaleko Bergenu. Po vraždě jeho kolegy z kapely, kytaristy Euronyma, se u něj našlo 150 kg výbušnin, které údajně plánoval umístit v katedrále Nidarosdomen. (Jiné zdroje tvrdí, že měl v plánu do povětří vyhodit Blitzhouse – sídlo socialistů a anarchistů v Oslu)

 

  • Detail sochy na katedrále Nidarosdomen v Trondheimu zobrazující Tullu TischerObličej sochy krále Uziáše je inspirován obličejem Gerharda Fischera – architekta a archeologa, který se podílel na dostavbě katedrály a sepsal její historii. Fischer se podle všeho bál výšek, takže práci a měření ve výškách prováděla jeho žena Tulla. Ta je také vyobrazena na reliéfu v nohách sochy krále Uziáše jak balancuje na dlouhém žebříku.

DŘEVĚNÉ DOMKY NA BAKKLANDET

Bakklandet je podle mého názoru nejhezčí čtvrtí v Trondheimu. Dominují ji barevné dřevěné domky postavené na kůlech, které lemují oba břehy řeky Nidelvy. Jejich historie sahá až do 17. století, kdy domy sloužily jako překladiště zboží z lodí připlouvajících do přístavu a jako ubytování obchodníků a dělníků.

Stejně tak jako jiné části města, i Bakklandet byl několikrát zasažen požárem. V roce 1718, kdy byl Trondheim obléhán vojskem švédského generála Carla Gustafa Armfeldta, byla část domů na Bakklandet zničena. (Trondheim se ale švédskému obléhání ubránil a jak to dopadlo s generálem Armfeldtem a jeho vojskem se můžete dočíst na webu Sverige. Prozradím, že se jedná o jednu z nejtragičtějších událostí švédské vojenské historie. Pokud jste fanoušci severského metalu, tak o Karolínském pochodu smrti zpívá skupina Sabaton.)

Co vidět v Trondheimu: BakklandetDomky na Bakklandet odrážející se v řece Nidelva jsou podle mně mnohem fotogeničtější než bergenský Bryggen, před kterým jsou hromady turistů a kolem kterého vede hlavní silnice. 

Zajímavost o Bakklandet

  • Bakklandet neohrožovaly jenom požáry. V šedesátých letech minulého století  přišel Trondheim s plánem na stavbu čtyřproudé dálnice a Bakklandet měl být srovnán se zemí. Nutno říci, že v té době byla spousta z domů na Bakklandet v dezolátním stavu. Naštěstí se tak ale nestalo a dnes je Bakklandet malebnou zónou pro pěší a cyklisty, která je plná kaváren, obchodů a restaurací. Zastavte se na lahodnou rybí polévku nebo Bacalao v Baklandet Skydsstation nebo na hrnku kávy či horké čokolády v Antikvariatet.

Trondheim, Norsko: dřevěné domy na Baklandet odrážející se v řece NidelvaNa Bakklandet jsem krátkodobě bydlela a tohle byl můj výhled z mini balkónu. Mimochodem byt snad neměl žádný pravý úhel.

STARÝ MOST GAMLE BYBRO

Nejhezčí pohled na barevné dřevěné domky lemující řeku Nidelva je z Gamle Bybro (Starý most). Gamle Bybro byl postaven v roce 1681, stejně jako pevnost Kristiansten, jakožto součást městského opevnění. Uprostřed mostu stála až do roku 1816 železná brána, kterou hlídali stráže.

Most prošel v průběhu let mnoha rekonstrukcemi. Nyní jsou dvě zdobené dřevěné brány při vstupu na most jedním ze symbolů Trondheimu. Říká se jim Lykkens portal (Brána štěstí) podle písně zpěváka a skladatele Kristiana Oskara Hoddø, kterou složil v roce 1940. Hoddø byl jedním z členů Odporu proti nacistické okupaci Norska a v roce 1943 byl nacisty popraven.

Co vidět v Trondheimu: Starý most Gamle BybroMost Gamle Bybro

Zajímavost o Gamle Bybro: 

  • Starý trondheimský most dal název akvavitu Lykens Portal. Akvavit je typický norský alkoholický nápoj s chutí po předestilovaných bramborech, ale s úctyhodnými čtyřiceti procenty.

UNIKÁTNÍ VÝTAH PRO CYKLISTY

Přímo naproti přes ulici od mostu Gamle Bybro se nachází unikátní výtah pro kola. Skvělé na něm je, že je zdarma. Méně skvělé je pak to, že většinu času nefunguje. Když ale funguje, tak je na zemi kolejnice, po které se pohybuje stupátko. Na to si cyklista položí jednu nohu a už frčí do kopce směrem k pevnosti.

Pokud jste z mého vysvětlování nepochopili, jak výtah funguje, tak se mrkněte na video!

Interaktivní turistická mapa západního NorskaPokud se chystáte do Norska, tak jsem další tipy na zajímavá místa, turistiku a aktivity od Trondheimu na jih zkompletovala do interkativních Google map, které jsou skvělým pomocníkem jak pro naplánování výletu, tak při cestování, když například potřebujete změnit plány podle počasí a nevíte, co je v okolí zajímavého. 

PEVNOST KRISTIANSTEN FESTNING

Pevnost pojmenovaná po dánském králi Kristiánovi V. byla postavena po velkém požáru v roce 1681 za účelem obrany města z východní strany. Což se později ukázalo jako prozíravý krok.

Během okupace Norska nacistickým Německem byla pevnost využívána jako popraviště. Po válce zde byl popraven zastřelením Henry Rinnan, člen skupiny Sonderabteilung Lola, která měla za války za úkol infiltrovat norský odboj a spolupracovat s gestapem. Dům ve kterém skupina, která po válce dostala označení Rinnanbanden, mučila a věznila členy norského odboje stále stojí.

Když odhlédneme od temné vojenské historie, Kristiansten festning je dnes oblíbeným výletním místem. Z hradeb v okolí pevnosti je krásný výhled na město a  v zimních měsících je to krásné místo pro pozorování polární záře.

Pohled na Trondheim z pevnosti Kristiansten festning. Výhled na katedrálu Nidarosdomen z pevnosti Kristiansten

LIDOVÉ MUZEUM SVERRESBORG

Stejně tak, jako se Lillehammer pyšní skanzenem Maihaugen a Oslo zase Norským lidovým muzeem na poloostrově Bygdøy, tak Trondheim má svůj skanzen Sverresborg, kde najdete úctyhodnou sbírku ca 80 starých domů.

Staré město muzea se skládá z budov, které původně stály v centru Trondheimu, a nabízí okouzlující přehlídku dřevěných domů z období od 18. století až dodnes. Můžete si tak prohlédnout třeba nejstarší cihlovou stavbu v Trondheimu, která byla postavena podle původních plánů, navštívit fotografický ateliér, banku, zubařskou ordinaci, obuvnictví, poštu a starý obchod s potravinami, kde si můžete koupit sladkosti.

 

NEJHEZČÍ VÝHLEDY NA TRONDHEIM

OTOČNÁ RESTAURACE VE VĚŽI TYHOLT

Tyholttårnet je 126 metrů vysoký radiový vysílač tyčící se na kopci nad centrem Trondheimu. Ve výšce 81 metrů je restaurace, která se pomalu otáčí kolem dokola a nabízí jedinečný pohled na město a jeho okolí. 

Ve věži sídli restaurace Eggon, která je po celém Norsku známá svými (na Norsko) nízkými cenami, takže se nenechte odradit tím, že by šlo o nějaký luxusní podnik a zajděte si na pizzu nebo na kávu. Stůl je ale lepší zarezervovat předem.

Pohled na televizní věž na Tyholtu v Trondheimu, kde se nachází restaurace Eggon. Pohled na televizní věž na Tyholtu, kde se nachází otočná restaurace Eggon

PEVNOST KRISTIANSTEN

Samozřejmě, že se nemusíte nutně vydat jen do restaurace na Tyholtu pokud si chcete užít výhledy na město. Krásný výhled je z pevnosti Kristiansten nebo z parku Kuhaugen Utsiktspunkt.

PROCHÁZKA PODÉL ŘEKY NIDELVY

Pokud si chcete užít výhled na katedrálu Nidarosdomen, tak si udělejte procházku po břehu řeky Nidelvy mezi Studentersamfundet (velká červená kruhová budova) a Bakklandet.

Procházka podél řeky Nidelva v TrondheimuProcházka po obou březích řeky je nádherná. Nicméně mezi Studentersamfundet a Bakklandet máte hezčí výhled na katedrálu. 

KDY JE NEJLEPŠÍ DOBA NA NÁVŠTĚVU TRONDHEIMU

Oproti jiným městům na západním pobřeží Norska, jako je Bergen, Stavanger nebo Ålesund v Trondheimu nekotví tolik velkých výletních lodí. Navíc se město přes léto hodně vylidní, protože se studenti rozjedou do svých domovů. Trondheim tedy ani během letních prázdnin není nijak přelidněný. 

Mojí oblíbenou dobou pro návštěvu je druhá polovina května, kdy zde všechno kvete (nedoporučuji alergikům!). Krásné jsou i podzimní měsíce (září, říjen).

No a pokud máte rádi běžkové lyžování, tak se vám Trondheim bude líbit v zimě. Okolí města je protkané kilometry a kilometry (osvětlených) běžeckých tras.

Přestože zde občas můžete spatřit auroru, tak Trondheim je pořád dost jižně od polárního kruhu a není tedy ideálním místem pro pozorování polární záře. Na to je lepší vyrazit do Tromsø nebo na Lofoty.

Trondheim na jařeTrondheim na jaře

Trondheim na podzimTrondheim na podzim

Trondheim v ziměTrondheim v zimě

TRONDHEIM: TIPY NA UBYTOVÁNÍ

Většina lidí, pro které plánuji itineráře na míru do Trondheimu přijíždí obytným autem. Přímo v Trondheimu nebo v jeho bezprostřední blízkosti není žádný hezký kemp pro ubytná auta, pouze parkoviště (kde je možné i přenocovat) v Lade a Nyhavna.

Nejbližší kemp je Storsand Gård Camping ca 20 km severně od Trondheimu. Je to hezký, velký kemp s výhledem na fjord. Jsou zde místa pro stany i karavany plus chatky pro 4-6 lidí. Z kempu se překvapivě snadno dostanete do centra městským autobusem. Tenhle kemp doporučuji v itinerářích.

Pokud jedete na budget dovolenou, ale nechcete spát v kempu, tak mohu doporučit Trondheim Vandrehjem – nejlepší (a jediný) hostel ve městě. Norsko si na hostely příliš nepotrpí, ale tenhle je opravdu hezký, čistý, moderní a levný. Noc ve sdílené dormitory room vás vyjde na 350 NOK, což nikde jinde neseženete. Kromě ubytování ve sdílených ložnicích nabízí Vandrehjem i samostatné jedno,dvou nebo až pěti lůžkové rodinné pokoje.

Jedeme dál. Kdo mě znáte, tak víte, že (už) nejsem fanouškem Airbnb. Nebo spíš toho, co se z Airbnb stalo. Nepřijde mi fér, že jsou na Airbnb profesionální pronajímatelé ala hotel, ale zároveň se na to nevztahují žádné regulace jako na hotelovou branži.  Se*e mě, jak Airbnb ovlivňuje bytovou situaci. Obzvlášť v malých komunitách (jako jsou Lofoty) nebo ve studentských městech jako je Trondheim a Tromsø, kde většina pronajímatelů dává přednost krátkodobému pronájmu přes Airbnb než dlouhodobému pronájmu mladým rodinám nebo studentům spatřuju v Airbnb obří problém a nehodlám tu platformu nijak podporovat.

Takže se mrkneme na hotely.

Mojí nejoblíbenější částí Trondheimu je čtvrť Bakklandet, kde najdete ony krásné dřevěné domky, které lemují řeku Nidelvu. Fakt si myslím, že jsou o dost krásnější než Bryggen v Bergenu. Obzvlášť když je klidná hladina vody a domky se v ní nádherně zrcadlí.

Scandic Nidelven je proslulý nejlepší snídaní v celém Norsku. Perfektní lokaci má také hotel Radisson Blu na Bakklandet nebo Scandic Bakklandet. Pro opravdu luxusní zážitek doporučuji hotel Britannia.

Radisson blue hotel v TrondheimuVýhled na hotel Radisson Blue v Trondheimu

RESTAURACE A KAVÁRNY V TRONDHEIMU

Trondheim má tři restaurace, které dostaly Michellinskou hvězdu: Speilsalen v hotelu Britannia, Fagn a Credo. Pokud ale za večeři nechcete dát čvrt měsíční výplaty, tak tady jsou moje tipy na cenově dostupnější restaurace a kavárny v Trondheimu.

Pojďme začít kavárnami! 

  • Já mám moc ráda Antikvatiatet na Bakklandet, kde si můžete dopřát kávu v obklopení polic starých knih. Tahle kavárna se do staré čtvrti podle mě moc hodí! Hned vedle je pak pěkná kavárna Kaffebrenneriet.
  • Boží kavárna je také Tantes Hage (přeloženo jako Tetina zahrádka), která je trochu stranou hlavních atrakcí na břehu řeky Nidelvy. Nevýhodou je, že je otevřená pouze jednou týdně v neděli.
  • V centru města mám ráda Mormors stue (Babiččin obývák) nebo Onkel Svanhild.A teď k restauracím.Jakožto student žijící z nuzného stipendia jsem za dobu svého pobytu v Trondheimu moc restaurací neprozkoumala. Mnohem víc tipů mám na dobré kontejneru u supermarketů na dumpster diving. Ale i tak to zkusím.
  • Co se fast foodu týče, tak totálně ujíždím na falafel burger v Super Hero Burger.
  • Pokud chcete ochutnat typicky norská jídla, tak zajděte do Baklandet Skydsstation.
  • Na mořské plody si zajděte do The Crab na Bakklandetu. Nebo Lille Skansen má moc dobrou rybí polévku či bacalao.

PARKOVÁNÍ V TRONDHEIMU

Pokud se ubytujete v centru Trondheimu, ta si všechna výše zmíněná místa projdete během 2-3 hodin pěšky.

Pokud cestujete (obytným) autem, tak nepočítejte s tím, že byste někde v centru Trondheimu narazili na parkování zdarma, tedy mimo neděle a to ještě jen na některých místech. Místa pro parkování a ceny parkovného můžete najít na stránkách Trondheim parkering.

Pozor na parkování u supermarketů, které je omezené na max 2 hodiny. V Norsku parkovné hlídá soukromá společnost a pokuta ve výši 900 NOK vám za oknem přistane jako nic.

 

VEŘEJNÁ DOPRAVA

Pokud se budete dopravovat autobusem, tak na stránkách AtB.no najdete jízdní rády (funguje podobně jako idos pro oblast Trondheimu a okolí). Pro nákup jízdenek si stáhněte aplikaci AtB. Jednorázový lístek pro dospělého vyjde aktuálně (červenec 2024) na 43 NOK a celodenní jízdenka na 129 NOK.

Do autobusu můžete nastoupit jakýmikoliv dveřmi a lístek nemusíte nikomu ukazovat. V centru ale bývají celkem často revizoři. Dejte si pozor na to, že všechny autobusové zastávky jsou na znamení, takže před zastávkou, kde plánujete vystoupit vždy zmáčkněte tlačítko STOP.

TRONDHEIM ITINERÁŘE

V přepřipravených itinerářích západního Norska (většinou) nedoporučuji zajíždět až do Trondheimu, ale raději se stočit zpět směrem na jih v oblasti údolí Raumadalen mezi Dombåsem a Åndalsnes, maximálně o údolí výše mezi Sunndalsøra a Oppdal.

Návštěvu Trondheimu doporučuji v itinerářích, které vás zavedou na sever Norska, například v itineráři Lofoty a Vesterály na pohodu, nebo Lofoty a Vesterály: Dobrodružství za polárním kruhem. 

Itinerář Lofoty skrze Trondheim

TRONDHEIM: ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Jak se dostat do Trondheimu?

Ideálně letecky. Z Čech je ideální letět z Prahy do Oslo a pak vnistrostátně z Oslo do Trondheimu. Mrkněte na aerolinky Norwegian a SAS.

Jak se dostanu z letiště do centra?

Nejpohodlnější je cesta letištním expresním autobusem Værnes Ekspressen, který koresponduje s veškerými časy příletů a odletů. Cesta z/na letiště trvá 60 minut a jednosměrná jízdenka pro dospělého vyjde na 285 NOK.

Kdy je nejlepší doba na návštěvu Trondheimu?

Nejlepší doba pro návštěvu Trondheimu je v létě, kdy je nejkrásnější počasí. Do Trondheimu sice míří turisté, ale není jich tak moc jako v Bergenu nebo Ålesundu. Město se navíc v létě vylidní díky univerzitním prázdninám. Trondheim je ale krásný i na jaře, kdy celý rozkvete nebo na podzim (září, říjen). Pro milovníky běžkování doporučuji únor nebo březen.

Co se dá v Trondheimu zajímavého dělat?

Kromě procházky po městě a návštěvy výše zmíněných atrakcí jako je Nidaroská katedrála, dřevěné domky na Bakklandet nebo skanzen ve Sverresborgu můžu doporučit projížďku na kajacích po řece Nidelvě, výlet lodí na ostrov Munkholmen nebo via ferraru Munkstigen.

Na co si dát v Trondheimu pozor?

Trondheim je bezpečné město, kde se nemusíte bát, že by vás někdo ošidil nebo okradl. Dejte si pozor na parkování – bezplatné parkování kromě neděle jen tak nenajdete a i u supermarketů se hlídá, že zde nezaparkujete na déle než povolené 2 hodiny.

MÁTE DOTAZY OHLEDNĚ TRONDHEIMU?

Nebo jste v článku třeba našli chybu? Napište mi do komentáře!

S láskou z Norska 🇳🇴
Radka

 

 

Další články z blogu

Komentáře k článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

POTŘEBUJETE POMOCT S PLÁNOVÁNÍM DOVOLENÉ DO NORSKA? 

Napište mi a já vám ráda pomohu! Nejprve společně probereme, co od cesty na Island nebo do Norska očekáváte a já vám následně podle vašich přání sestavím itinerář na míru. Nově také nabízím možnost online konzultace vašeho itineráře.