Průvodce Tromso v zimě: Co vidět a navštívit? (2024)

Někoho by do Tromso v zimě nedostali ani párem volů. Pro jiné je to vysněná destinace, protože kde jinde v Evropě můžete pozorovat velryby ve volné přírodě, vyzkoušet jízdu se psím spřežením, navštívit sobí farmu, maximalizovat své šance pro pozorování polární záře nebo vyrazit na epesní skialpové túry?

Poslední dobou mě nezávisle na sobě masíruje několik kamarádů, jestli bych jim nedala nějaké tipy co vidět a dělat v Tromso v zimě, tak nadešel čas na článek!

Tromso v zimě: Radka na výletě na ostrov SommaroyAhoj, já jsem Radka. V Tromso jsem nějaký čas bydlela, ale moje srdce ja na Lofotech. Do Tromso se ale občas vracíme kvůli práci (spolupracujeme s různými turistickými agenturami v Tromso), tak snad vám tento článek přijde vhod při plánování co vidět a dělat v zimním Tromso.

 

Tromso: Největší město severního Norska

Tromso je hlavním městem kraje Troms a zároveň největším norským městem na sever od Trondheimu. Většina města se rozkládá na ostrově Tromsøya a ve městě a jeho nejbližším okolí žije asi 77 tisíc lidí.

Velká výhoda Tromso je jeho dopravní dostupnost. Letiště, kam v zimě létá napřímo řada mezinárodních společností, leží přímo na ostrově a do centra města se dostanete městským autobusem ani ne za 20 minut.

Vzhledem k tomu, že do nejbližšího většího města je to z Tromso dva dny jízdy autem, tak má město vše, co je k životu potřeba – od letiště, nemocnice, univerzity, obchodních center až po překvapivě velké množství kaváren, barů, restaurací a ubytovacích zařízení pro turisty. Neočekávajte, že přistanete v arktické pustině.

Co Tromso odlišuje od ostatních evropských měst je to, že je obklopeno nádhernou přírodou. Jak už jsem zmínila, tak většina Tromso leží na ostrově, který je spojen s pevninou a sousedním ostrovem Kvaløya impozantními mosty. Přímo z města pak máte v podstatě na všechny strany výhled na impozantní hory, které dosahují výšky okolo 1.000 metrů.

Nevím, jestli se ale dá říct, že by do Tromso lákala turisty právě krásná příroda. Z 90 procent sem turisté jezdí kvůli typickým zimním aktivitám jako jsou pozorování polární záře, velrybí safari, jízda se psím spřežením nebo návštěva sobí farmy. 

 • Pro ilustraci: V zimní sezóně 2022 – 2023 dosáhl celkový příjem z cestovního ruchu v severním Norsku 1,6 miliardy NOK. 70 % veškerého obratu cestovního ruchu se soustřeďuje v regionu Tromsø.

Průvodce Tromso v zimě: Pohled na Tromso z vrcholu lanovkyTromso se rozkládá z větší části na ostrově Tromsoya, z měnší pak na pevnině. Obě části města spojuje ikonický most Tromsøbrua. U mostu vpravo můžete vidět Arktickou katedrálu.

 

Jak došlo k turistickému boomu v Tromso v zimě?

Polární záře: Vývoj technologií a intenzivní marketing

Tromso před pár lety vyhrálo loterii. Ještě před dvaceti lety bylo Tromso letní turistickou destinací a v zimě tam takřka nikdo nejezdil. Jenže pak přišel technologický boom a takřka každý si najednou mohl dovolit digitální fotoaparát. Vývoj šel kupředu raketovým tempem a čipy fotoaparátů byly lepší a lepší a najedou bylo možné vyfotit polární záři i bez toho, aby měl člověk speciální vybavení pro astrofotografii.

Cestovatelské magazíny najednou zaplavily fotografie polární záře. A vzhledem k tomu, že v letním období je pro pozorování polární záře moc světlo, tak najednou začali přijíždět turisté v zimě s cílem vidět auroru na vlastní oči. Tromso to podpořilo intenzivním marketingem a brzy si vybudovalo reputaci nejlepšího místa, kam jet do Norska za polární září.

Tromso v zimě: Polární záři dnes vyfotíte už i telefonem

Zatímco před několika lety nebyla moje profesionální zrcadlovka vyfotografovat polární záři bez šumu, takhle dnes vyfotí září Iphone11. Na záběru je náš tiny house, ve kterém jsme půl roku bydleli.

Pozorování velryb: Změna migračních vzorců zimních velryb

Kolem roku 2010 pak Tromso dostalo další boost, který podpořil zimní turismus. Migrující velryby, které do té doby připlouvaly do fjordů o něco jižněji od Tromso změnily migrační vzorec a najednou začali připlouvat do fjordů v bezprostředním okolí Tromso. Zlatá doba velrybího safari trvala několik let, než velryby začaly v zimě migrovat o něco severněji, do okolí ostrova Skjervøy.

Nicméně Tromso už mělo vybudovanou infrastrukturu a reputaci jako jedinečné místo pro pozorování velryb, takže se tour operátoři přizpůsobili změně a velké lodě vozí turisty z Tromso do vod v okolí Skjervoy, zatímco v případě RIB člunů to mají společnosti vymyšlené tak, že ráno naloží turisty v Tromso do autobusu, odvezou je na Skjervoy, kde si přeskáčí do RIB člunů, a pak je večer opět autobus odveze do Tromso.

Tromso v zimě: Pozorovat velryby v okolí Tromso můžete od listopadu do lednaPozorovat velryby v okolí Tromso můžete od listopadu do ledna. S výletem do Tromso kvůli velrybám ale dlouho neotálejte. Může se stát, že velryby opět změní migrační vzorec a do okolí Tromso jednoho dne nepřiplují.

 

Krmení sobů: Jak klimatické změny daly vzniknout turistické atrakci

Kromě výletů za polární září a pozorováním velryb (od listopadu do ledna) láká turisty v zimě do Tromso turisty i možnost projížďky se psím spřežením, jízda na sněžných skútrech nebo návštěva sobích farem. Sobí farmy mají také velmi zajímavý příběh, jak se proměnily na zimní turistickou atrakci.

Chov sobů je tradiční Sámská aktivita a nikdo jiný než Sámové nemůže v Norsku chovat soby. Nicméně chov sobů není žádný med a v poslední době soby ohrožuje více než jen jejich tradiční predátoři. V důsledku klimatických změn nejsou zimy tak chladné jak bývaly a během zimy se stále častěji stává, že teploty vystoupají nad bod mrazu, začne pršet a sníh roztaje. Následně zase udeří mrazy a voda na povrchu umrzne, čímž znemožní sobům se kopyty prohrabat k lišejníkům, které jsou jejich zdrojem potravy. To vede k jejich hladovění a často i k úhynu.

Někteří Sámové proto přes zimu svá stáda přes zimu přikrmují peletami. Krotké stádo sobů v ohradě v relativní blízkosti Tromso samozřejmě přitáhlo pozornost a lidé si soby chtěli fotit nebo hladit. A tak majitelé napadlo, proč nespojit příjemné s užitečným, přizvat turisty ke krmení sobů a ze vstupného hradit náklady na pelety. Za mě to je naprosto geniální.

Tromso v zimě: Krmení sobů na sobí farmě je možné od listopadu do dubnaTromso v zimě: Návštěva sobí farmy na konci února 2021

 

Tromso v ziměTromso v zimě: Návštěva sobí farmy na konci listopadu (během polární noci) 2023

 

Pozorování polární záře v Tromso

Kdy je v Tromso možné pozorovat polární záři?

Možnost pozorovat polární záři je bezpochyby hlavní důvod, který láká turisty k návštěvě Tromso v zimě. V létě ji totiž neuvidíte, protože je v noci příliš jasná obloha.

 • V období zhruba od 20.května do 22.července je v okolí Tromso polární den, neboli období půlnočního slunce. V tomto čase slunce nezapadá pod horizont.
 • Od cca 27.listopadu do 15.ledna je v Tromso období polární noci, kdy slunce nevystoupí nad horizont. Neznamená to ale, že by byla celý den úplná tma – několik hodin je světlo, i když je slunce pod obzorem. Představte si to jako když pomalý rozbřesk přejde v pomalý soumrak.
 • Mezi těmito dvěma extrémy a postupně zkracuje den a prodlužuje noc a naopak. Dostatečná tma na pozorování polární záře je od přelomu srpna/září do začátku dubna. 

Tromso v zimě: Polární noc nutně neznamená, že je celý den tmaV obbdobí polární noci není celý den tma. Naopak za jasného dne budete mít několik hodin světla, kdy se rozbřesk promění v soumrak.

 

Kdy je nejlepší měsíc pro pozorování polární záře?

Nic jako nejlepší období pro pozorování polární záře neexistuje. Výlet do Tromso v zimě si naplánujte podle toho, jaké další aktivity byste rádi vyzkoušeli.

 • Pokud vás láká horská turistika, tak vyražte v září nebo říjnu.
 • Chcete-li pozorovat velryby, tak musíte zvolit termín mezi listopadem a lednem.
 • Pokud nechcete zažít polární noc, tak se vyhněte období od konce listopadu do druhé poloviny ledna.
 • Tradiční zimní aktivity jako je jízda se psím spřežením nebo návštěva sobí farmy probíhají od listopadu do začátku dubna.

To, jestli budete schopni pozorovat auroru záleží v Tromso především na počasí. Tromso totiž leží přímo pod aurorálním oválem, takže je zde polární záře pozorovatelná i při nízké solární aktivitě (Kp 0-1). Pokud je ale zataženo, tak mezi vámi a polární září bude vrstva mraků a vy nic neuvidíte.

Nemůžete se tedy ptát na to, kdy je nejlepší doba pro pozorování polární záře, ale spíše kdy je v Tromso nejstabilnější počasí. No a to je sázka do loterie. Někdy přijdou zimní bouře v listopadu, někdy v prosinci, někdy v lednu a někdy v únoru.

Průvodci výletů za polární září to řeší tak, že jsou mobilní a mají cca 3 hodinový radius, kam z Tromso vyjíždějí. Zjednodušeně řečeno: Fouká vítr od východu? Pak je lepší vyrazit na západní pobřeží (Kvaløya, Ringvasøya, Senja). Fouká vítr od jihozápadu? Pak je lepší jet směrem do vnitrozemí k hranicím s Finskem.

 • Více o polární záři a výhodách a nevýhodách placených výletů s průvodcem popíšu v samostatném článku.

Jakou tour za polární září zvolit?

Pokud vám nevadí angličtina, tak jsem na toto téma napsala obsáhlý článek na našem anglickém webu Guide to Lofoten. Pokud vám angličtina vadí, tak si ho zkuste nechat přeložit od google translate. Pokud jste líní nebo nemáte čas, tak tady je stručný výtah.

V Tromso existuje více než 100 různých společností, které nabízí výlety za polární září. Mimochodem, spousta z nich to nedělá legálně, ale to je na jiné povídání.

Výběr té nejlepší společnosti se odvíjí od toho, co si od daného výletu slibujete a jaký je váš rozpočet. 

Naprostá většina poskytovatelů pořádá výlety za polární září v minibusech o max.15 osobách, ale někteří mají velké autobusy pro 40 lidí nebo naopak malá auta pro 5-8 účastníků.

 • Pro aktivní výlet v opravdu malé skupince, který je většinou kombinován s výletem na sněžnicích, doporučujeme Nica z Arctic Photo Guide.
 • Pro výlety minibusem v menší skupince do 15 lidí vřele doporučujeme Wandering Owl. 
 • A pro jedny z nejlevnějších tours za polární září v Tromso můžeme doporučit Northern Shots, kteří jezdí velkým autobusem.

Mapa Tromso a míst pro pozorování polární zářeNaší interaktivní mapu Tromso v zimě doporučuji všem, kteří máte v plánu lovit polární záři na vlastní pěst. Za cenu méně než dvou norských piv získáte tipy na místa pro pozorování polární záře ve městě i v okolí. Plus tipy na restaurace, kavárny, bary atd. 

Pozorování velryb v Tromso

Velryby nejsou v okolí Tromso celoročně. Do vod v okolí Tromso migrují každoročně v období od listopadu do ledna, kdy do fjordů následují hejna sleďů.

Doba, kdy velryby připlouvají a odplouvají se liší plus mínus o týden, je tedy možné, že připlují už v druhé polovině října nebo odplují až v polovině února, nicméně placené tours operují od 1.listopadu do 30.ledna a výlety před tímto nebo po tomto datu se vypisují na poslední chvíli. 

Můžete si vybrat, jestli se na velrybí safari chcete vydat na palubě větší komfortní lodi z Tromso, kde sedíte celou dobu pohodlně v teple uvnitř a máte k dispozici bar a toalety. Nebo jestli dáte přednost dobrodružnější cestě na motorovém RIB člunu.

 • Pokud dáváte přednost první variantě, tak mohu doporučit hybridní elektrickou loď BRIM, která přepíná v blízkosti velryb na tichý elektrický pohon. Během cesty dostanete poutavou přednášku nejen o zimních velrybách, ale i o Tromso a jeho okolí. Brim vyjíždí z Tromso v 8:00 a vrací se mezi 16-17h. Notnou část cesty ale zabere doprava do oblasti, kde se velryby zdržují a nazpět do Tromso, takže samotné pozorování velryb trvá cca hodinu.
 • V případě, že vás láká možnost se k velrybám dostat blíže, ovšem za cenu vyšší ceny a určitého nepohodlí, tak můžete zvolit velrybí safari na nafukovacím RIB člunu. V tom případě vás odvezou z Tromso autobusem na ostrov Skjervoy, kde pak přesedláte do motorového člunu. Výlet na člunu trvá cca 2 hodiny.

Velrybí safari v TromsoFoto z velrybího safari na Skjervøy, 2020

Pozorování velryb ze břehu

Občas mi někdo napíše, že se jim nechce platit za výlet lodí a jestli nevím o nějakém místě, kde by bylo možné vidět velryby ze břehu. Samozřejmě, že se to může stát, že se někomu poštěstí vidět velryby někde z pevniny, ale ty šance jsou hodně minimální.

Museli byste být ve správný čas na správném místě a i tak byste s velkou pravděpodobností viděli v dálce jen vodotrysk nebo plesknutí ploutví. Pokud chcete mít možnost pozorovat velryby zblízka, zaplaťte si tour.

Tromso v zimě: Pozorování velrybFotka z velrybího safari z Tromso. Takhle zblízka velryby ze břehu nikdy neuvidíte. Mně se takhle podařilo velrybu ze břehu vidět jednou na Lofotech. Žiju tam cca tři roky.

 

Jízda se psím spřežením v Tromso

Jízda se psím spřežením je mega oblíbená turistická aktivita, takže si ji musíte zamluvit ve značeném předstihu. Tento článek píšu na začátku ledna 2024 a všechny výlety jsou vyprodané až do začátku března.

V okolí Tromso se nachází několi psinců různých velikostí.

 • Tromso Vilmarkssenteret je největším a nejstarším psincem v Tromso. Před Covidem měli v psinci 300 psů, ale po covidu jejich počet zredukovali na 200. Vilmarkssenteret je dobře naolejovaná turistická mašina (myslím to ale v dobrém), kam denně míří několik velkých autobusů. Vilmarkssenteret je jedním z mála míst, které nabízí mimo klasického výletu se psím spřežením, kdy vy jste musherem (řidičem) i možnost guided tours, což znamená že vy jen sedíte na saních a psí spřežení řídí zkušený guide.
 • Arctic Adventure Tours je se svými 200 psy nyní podobně velkým psincen jako Vilmarkssenteret. AAT nabízí pouze self-driving tours.
 • Kvaløya Husky je se 60 psy malým rodinným psincem. V základní nabídce mají pouze self-driving tours, ale pokud je například málo sněhu a hrozí, že by se turisté nebo psy mohli poranit, tak vás řídit nenechají a namísto toho pojedete s guidem.

Tyto tři psince najdete na ostrově Kvaløya, ve vzdálenosti zhruba 30 min od Tromso. Všechny tours mají pick-up v centru Tromso. Stejně tak všechny tyto tři psince vlastní Norové, kteří se se svými psy účastní musherských závodů jako je například Finnmarksløpet.

O psy je tu dobře postaráno (čímž nutně neříkám, že by jinde nebylo, ale podle mně je dobrým ukazatelem když víte, že majitel psů/psince žije v místě a placené tours jsou pro něj cestou jak pokrýt náklady na svůj životní styl, než když psinec patří velké společnosti, která provozuje výlety se psím spřežením čistě za účelem maximalizování zisku.)

V širším okolí Tromso pak najdete několik dalších menších psinců. Většina z nich ale nenabízí dopravu z Tromso a musíte se k nim dopravit po vlastní ose.

 

Návštěva sobí farmy v Tromso

Návštěva sobí farmy je mojí oblíbenou aktivitou. Zatímco u polární záře nebo velryb není nikdy jisté, jestli se vám je podaří spatřit, tak u sobů dostanete přesně to, co je v popisu výletu. Z centra města vás autobus doveze na sobí farmu, kde vyfasujete kyblíky s lisovanými peletami a pustíte se do krmení sobů. Soby si při krmení můžete klidně hladit, udělat si s nimi selfie a nebo si je jen tak pofotit.

Já obvykle prvních několik minut krmím a jakmile soby přestanou jevit velký zájem o jídlo, tak se mezi nimi procházím s foťákem. V ceně výletu je také oběd, kde si můžete vybrat mezi sobí nebo zeleninovou stew a následně se odeberete do sámského stanu – lavva, kde vám Sámský průvodce nebo průvodkyně poví více nejen o chovu sobů, ale i o životě Sámů.

Tromso v zimě: Návštěva sobí farmy Tromso Arctic ReindeerTromso v zimě 2022: Krmení sobů na farmě Tromso Arctic Reindeer. Můžete se tu také projet na sáních tažených soby, ale to mě osobně přijde zbytečné. 

Tromso v zimě: Sobí farmaTromso v zimě 2023: Sobí farma je naším oblíbeným cílem pokaždé, když jsme v Tromso

Pozorování sobů ve volné přírodě

V Norsku nepotkáte žádné divoké soby. Přes léto se většina sobích stád pase v horách (například v oblasti severního polárního kruhu na Saltfjellet je často uvidíte u silnice, v Hammerfestu je potkáte klidně i přímo ve městě). V zimě mají někteří Sámové svoje stáda v ohradě, kde je krmí (jako v případě Tromso Arctic Reindeer), jiná stáda se ale pasou i přes zimu na volno.

Sobi bývají často k vidění na ostrově Kvaløya nebo v okolí Sommarøy. Nicméně bych vás ráda odradila od toho, abyste se snažili cíleně vyhledávat na volno pasoucí se soby.

Jak už jsem psala na začátku článku, sobi jedí přes zimu lišejník, který si kopýtky vyhrabávají ze sněhu. Kvůli klimatickým změnám je pro ně často obtížné získat potravu a jsou náchylnější k hladovění. Jakmile je vyděsíte, tak utečou, čímž zbytečně spotřebovávají energii. Přiblížíte-li se k nim pomalu, tak vás většinou po očku sledují a jakmile se k nim dostanete příliš blízko, tak buď utečou nebo odejdou. Rušíte je tím ale od jídla.

Když jsme bydleli v Tromso ve vesnici Kvaloysletta, tak se nám takřka denně před domem pásli sobi. A denně nám na příjezdové cestě zastavovali turisté, kteří vyskákali z aut a rázným krokem si to zamířili přímo k pasoucímu se stádu. Pěkně co nejblíž, aby si mohli pořídit selfíčko.

Pokud máte dlouhý objektiv a chcete vidět soby ve volné přírodě, tak se vám může poštěstit na Kvaløya nebo v okolí Sommarøy. Pokud toužíte po selfíčku nebo si chcete soba pohladit, tak si zaplaťte tour s Tromso Arctic Reindeer.

 

Další zimní aktivity v Tromso

Pozorování polární záře, velrybí safari, jízda se psím spřežením a návštěva sobí farmy jsou ty nejhlavnější aktivity, které v Tromso v zimě můžete vyzkoušet. Kromě toho nabízí řada firem také:

 

Co vidět v zimě v okolí Tromso?

Chápu, že ne každý má rozpočet na to, aby si mohl zaplatit několik výletů s průvodcem. Co tedy můžete v Tromso navštívit nebo podniknout zdarma nebo za relativně malý peníz?

 

Výlet lanovkou Fjellheisen nebo pěšky na horu Fløya

Nejkrásnější výhled na Tromso a jeho okolí je z vrcholku Storsteinen, na který můžete buď dojít pěšky anebo dojet lanovkou. Nebo dojet lanovkou a sejít dolů pěšky či naopak.

Vyhlídková plošina na vrchní stanici lanovky a vyhlídka vedle jsou krásnými místy pro pozorování polární záře (je-li v Tromso jasná obloha). I když ale neuvidíte polární záři, tak pohled na osvětlené Tromso při západu slunce nebo v jemném pastelovém světle polární noci za to rozhodně stojí.

Můžete si s sebou také vzít  sněžnice nebo/a nesmeky a vyrazit na túru na vrcholech Fløya. (Abych trochu uvedla na pravou míru názvy, tak lanovka vás vyveze na vrchní stanici, kde je restaurace, které se říká Fjellstua. O kousek dál od lanovky je vyhlídková plošina s názvem Storsteinen. Obě tyto místa jsou v nadmořské výšce cca 400 metrů. Vrcholek hory Fløya je pak o cca 250 výškových metrů výše.

Tromso v zimě: Výhled na Tromso z lanovkyVrchní stanice lanovky v Tromso nabízí úchvaný výhled na Tromso. A taky skvělý čokoládový dort se slaným karamelem po kterém se můžu utlouct.

Půjčení sněžnic nebo skialpových lyží

Tromso má řadu kopců a hor v okolí, na které můžete v zimě vyrazit. Na své si tu přijdou jak skialpoví začátečníci (Lille Blåmann, Finnlandsfjellet), tak pokročilí lyžaři, kteří mohou vyrazit třeba do Lyngenských Alp.

Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v obchodech Tromso Outdoor (lyže a sněžnice) nebo City to Summit (lyže). Pro super průvodce skialpovými túrami v okolí Tromso mohu doporučit knihu Ski Touring in Troms.

 • Nezapomeňte si sebou vzít lavinové vybavení a pozorně sledovat předpověď počasí a lavinovou předpověď. Lavinové nebezpečí v Tromso není žádná legrace a bohužel tu každoročně v lavinách umírají lyžaři. Zvažte služby profesionálního průvodce.
 • Na sněžnicích můžete vyrazit třeba na zmiňované hory Blåmannen, Finnlandsfjellet, Fløya nebo můj oblíbený Brosmetinden)

 

Road trip na Kvaløyu a Sommarøy

Máte-li k dispozici auto, pak můžete vyrazit na roadtrip do okolí Tromso. Moje oblíbená destinace je Sommarøy, což je vesnička která se rozkládá na několika malých ostrovech. V okolí je několik nádherných písčitých pláží. Pokud je dobrá předpověď počasí, tak je to krásným místem na pozorování polární záře.

U Sommarøy můžete nasadit sněžnice nebo nesmeky a vyrazit na minivrcholky Ørnfløya a Nordkollen. Cestou jsou také hezké zastávky na ostrově Kvaløya, například v Ersfjordbotn kde si můžete vystoupat na vršek Nattmålsfjellet.

Tromso v zimě: Výlet na ostrov KvaloyaTromso v zimě 2022: Výlet na ostrov Kvaløya

Tromso v zimě: Radka na výletě na ostrov SommaroyTromso v zimě 2022: Výlet na minikopec Ørnfløya s výhledem na Sommarøy

Road trip na ostrov Senja

Z Tromso se můžete také vydat na ostrov Senja, i když je to logisticky trochu náročnější a úplně bych do nedoporučila jako jednodenní výlet, protože Senja toho má hodně co nabídnout.

Abyste se dopravili na Senju, tak budete muset přejet trajektem mezi Brensholmen a Botnhamn. Google maps tuhle cestu z nějakého důvodu nenabízí. Nejspíš si stále ještě myslím, že trajekt přes zimu nejezdí, nicméně to není pravda. Od roku 2021 (myslím) jezdí tenhle trajekt celoročně.

Jeho nevýhodou je to, že má nepříliš velkou kapacitu a že nejezdí nijak často. Ve všední dny odjíždí z Brensholmenu v 08:45, 15:00, 17:00 a 19:00, ale pro jistotu si překontrolujte jízdní řád. Bohužel se taky občas stává, že by trajekt měl podle rozvrhu jet a z nějakého důvodu nejede a člověk to pak musí objíždět po pevnině.

Po západním pobřeží ostrova Senja vede jedna z národních scénických silnic, kde budete dělat och a ach při každé zákrutě. Doporučuji zastavit na pláži Ersfjordstranda a na vyhlídkách Tungeneset a Bergsbotn. Pokud máte lyže, sněžnice nebo nesmeky, tak si určitě udělejte výhled do sedla u hory Hesten, odkud je nádherný výhled na ikonickou horu Segla.

Sněžnice jdou také půjčit na Senji, pokud se nehodláte vracet do Tromso.

Senja v zimě: výstup na HestenTromso v zimě 2022: Výlet na ostrov Senja

Prohlídka města Tromso

Centrum města Tromso jsem si nechala záměrně na konec. Ono tady toho totiž není zas až tak moc k vidění. Vypíchnu tedy ty nejznámější turistické atrakce:

Polární Muzeum

Polární muzeum je spolu s akváriem Polaria jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v Tromso. Muzeum najdete na severním okraji centra města, poblíž mostu Tromsøbrua, po kterém můžete přejít k Arktické katedrále. Můžete se tu tedy zastavit cestou ke katedrále a lanovce na Fløyu.

Polární muzeum se zaměřuje na Tromso jakožto bránu k výpravám do Arktidy. Dozvíte se tu více o polárních expedicích na Špicberky, lovu polárních lišek nebo tuleňů a přezimováních v Arktidě. Muzeum je relativně malé a podle toho jak rádi čtete si ho projdete za cca hodinku.

Za mě je obří nevýhodou že naprostá většina popisků u exponátů je pouze v norštině a anglicky mluvící návštěvníci dostanou arch A4 papírů, kde jsou popisky přeložené. Z papírového průvodce ale není úplně jasné který text patří ke které expozici, a přestože mluvím plynně norsky i anglicky, tak jsem měla dost problém se v tom vyznat.

Muzeum navíc není ani trochu moderní nebo interaktivní. Všechno je zde stylem exponát – text, exponát – text anebo text, text, text, text a ještě více norského textu. Pokud máte možnost, zajděte si do muzea Fram v Oslo, kde se o polárních výpravách dozvíte mnohem více mnohem zábavnější formou.

Akvárium Polaria

Návštěva akvária Polaria mi přijde mnohem zábavnější, edukativnější a interaktivnější než polární muzeum. Hlavní atrakcí zde je akvarium s tuleni, ale můžete si zde prohlédnout i mnoho jiných druhů ryb a mořských živočichů.

Navíc jsou zde výstavy o Arktidě a v kinosále běží několik filmů o polární záři nebo o Špicberkách. Akvárium se navíc aktuálně rozšiřuje. Pokud cestujete s dětmi, pak bych zamířila sem.

 

Arktická katedrála

Netradičně vyhlížející moderní kostel v Tromsdalen zná většina lidí pod názvem Arktická katedrála. Kostel je postaven z betonových panelů potažených hliníkem. Trojúhelníkovitý tvar kostela je považován za odkaz na nedaleký ostrov Håja se dvěma vrcholky. V roce 1972 byla na východní průčelí přidána úchvatná skleněná mozaika nazvaná “Návrat Krista”, který vytvořil Victor Sparre. V neděli se zde konají mše a jinak je katedrála za poplatek otevřená veřejnosti.

Tromso v zimě: Arktická katedrálaTromso v zimě 2021: Arktická katedrála je trochu nešťastně umístěná hned u hlavní silnice. 

 

Ølhallen: Nejstarší hospoda v Tromso

Od dřevěného kostela Tromso Domkirke se můžete vydat buď jedním směrem po nákupní třídě Storgata k akvárium Polaria a cestou se zastavit na jedno v pivovarské hospodě Olhallen, což je nejstarší hospoda ve městě. Narazíte v ní na pěkou výzdobu, vycpaného medvěda a neuvěřitelný výběr čepovaných piv (přes 70!). Nicméně připravte se na to, že dostanete malý infarkt jakmile dojde na placení. A také na to, že norské pivo nemá pěnu.

 

Nákupní třída Storgata a přístav

Podél ulice Storgata najdete řadu lokálních cestovních agentur a obchodů se suvenýry. Zavítat můžete také o ulici výš, kde najdete krásnou moderní budovu městské knihovny, nebo o dvě ulice níž do přístavu, kde je několik starých dřevěných domů, ve kterých se nyní nacházejí restaurace. Tromso sice nevypálili za 2.světové války Němci jako jiná města v kraji Finmark, ale i tak bylo několikrát poničeno požáry.

Tromso v ziměTromso v zimě: Výhled z přístavu v Tromso směrem na most Tromsøbrua, Arktickou katedrálu a druhou část města umístěnou na pevnině. 

 

Shrnutí: Co vidět a dělat v Tromso v zimě

Já bych být vámi nejprve zvážila, proč chcete do Tromso jet.

 • Máte v plánu městskou dovolenou a chcete si vyzkoušet aktivity typu pozorování velryb nebo jízda se psím spřežením? Pak fajn, vyražte do Tromso.
 • Je vaším největším snem vidět polární záři, ale nehodláte dělat žádné organizované výlety? Pak bych se zamyslela, jestli třeba nevyrazit do Švédska (národní park Abisko) nebo do finského Laponska, kde bývá stabilnější počasí.
 • Chcete vidět impozantní norskou krajinu a jako bonus zažít polární záři, když budete mít štěstí na počasí? Raději byste se vyhnuli davům lidí a neláká vás město nebo turistické aktivity? Pak vyražte na Senju nebo ještě lépe na Lofoty.

Já bych jakožto fotograf spíše než do Tromso vyrazila na Lofoty, ale já jsem zaujatá 🙂

Pokud bych jela do Tromso v zimě, tak bych osobně volila termín okolo poloviny listopadu, abych mohla vyrazit na velrybí safari. Přestože považuju Brim za skvělou společnost, která organizuje super pohodlné a ke zvířatům ohleduplné plavby, tak bych jako fotograf volila raději RIB člun. Osobně si při žádné návštěvě Tromso nenechám ujít návštěvu sobí farmy.

Radit ohledně polární záře je těžké. Jsou lidi, které bavím si nastudovat předpověď počasí a sledovat aplikace pro předpověď polární záře. Jestli se v tom poznáváte, tak bych vám doporučila si pronajmout auto, koupit si naší zimní mapu Tromso a vyrážet do okolí na vlastní pěst.

Pokud vás ale předpovědi nebaví a nevíte úplně co a jak a kde, tak bych vám doporučila si zamluvit alespoň jednu tours v malé skupině, kde vám průvodce udělá hezké fotky vás a polární záře.

Nicméně to jsou jen moje osobní dojmy a preference. Co vy, byli jste někdy v Tromso v zimě? Jaké jsou vaše rady a doporučení? 

Další články z blogu

Komentáře k článku

One comment

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

POTŘEBUJETE POMOCT S PLÁNOVÁNÍM DOVOLENÉ DO NORSKA? 

Napište mi a já vám ráda pomohu! Nejprve společně probereme, co od cesty na Island nebo do Norska očekáváte a já vám následně podle vašich přání sestavím itinerář na míru. Nově také nabízím možnost online konzultace vašeho itineráře.