Začněme tím, že Norsko není členem Evropské Unie. Norové si to hned nadvakrát odhlasovali v referendech, která se konala v letech 1972 a 1994. A přestože tato skutečnost denní život v Norsku nebo cestování do Norska nijak zásadně neovlivňuje, tak je dobré to vědět. Proč? Protože zatímco v rámci Evropské unie existuje volný pohyb zboží mezi členskými státy, tak Norsko si vlastní trh hlídá a vy byste se před cestou do Norska měli obeznámit s norskými celními předpisy.
Celní předpisy pro dovoz alkoholu do Norska
Začněme tím, co nejvíce tíží většinu Čechů a Slováků – dovoz alkoholu do Norska. Upřímně, když občas vidím dotazy na internetu ala:
- “To si fakt můžeme dovézt jenom 20 piv?”
- “Čím jako budeme vypalovat červa?”
- “Když to přeleju do PET lahví, tak mi to projde?”
tak mám chuť navrhnout namísto výletu do Norska pobyt v protialkoholní léčebně.
Ale ponechme moje antipatie k nadměrnému pití alkoholu v Čechách stranou a pojďme se podívat na to, kolik alkoholu si můžete do Norska legálně dovézt.
Kolik piva a vína si sebou můžete dovézt do Norska?
Na tohle není úplně jednoduchá odpověď. Záleží totiž na tom, jestli s sebou povezete tvrdý alkohol nebo cigarety.
Možnosti jsou následující:
- 1 litr nápoje s 22%-60% alkoholu + 1.5 litru nápoje s 2.5% – 22% alkoholu + 2 litry piva
- nebo 1 litr nápoje s 22%-60% alkoholu + 3,5 litru piva
- nebo 3 litry nápoje s 2.5-22% alkoholu + 2 litry piva
- nebo 5 litrů piva
- nebo 200 ks cigaret
- nebo 250g tabáku + 200 ks tabákového papíru
Pokud vám všechny tyhle kombinace přijdou matoucí, tak doporučuji si stáhnout aplikaci Norwegian customs. Do té si naklikáte, kolik čeho vezete a ukáže se vám, jestli jste pořád ještě pod limitem nebo ne.
Možnost přivézt více alkoholu
Pokud chcete přivézt více alkoholu, než dovolují bezcelní kvóty, je to možné, ale musíte přebytek deklarovat a zaplatit za něj clo a daně. To můžete udělat přímo v aplikaci Norwegian customs.
Mrkněte na to, fakt to není tak drahé pokud s sebou chcete pár piv nebo pár lahví vína navíc a vyhnete se tím možným problémům s celníky na hraničních přechodech.
Zákaz alkoholu nad 60 %
Dovoz, prodej a podávání lihovin obsahujících více než 60 objemových procent alkoholu je v Norsku zakázáno. V zákoně ale stojí, že král může rozhodnout, že určité speciální druhy lihovin, které mají vyšší obsah alkoholu než 60 %, budou z tohoto zákazu vyňaty. Tato výjimka může být udělena pro specifické produkty, které mohou mít kulturní, historický nebo jiný význam.
Takže pokud potřebujete nutnonutně vypalovat červa slivovicí nebo tatranským čajem, tak si můžete dovézt až 1 litru na osobu, za předpokladu, že má obsah alkoholu nižší než 60 %. Nebo můžete zkusit apelovat u krále, že vaše domácí slívka má kulturní či historický význam a žádat o výjimku.
Norským králem je král Harald V (vpravo). Žádost můžete směřovat na adresu: The Royal Court, The Royal Palace, P.O. Box 1 Vika, 0010 Oslo, Norway
Věkový limit pro dovoz alkoholu
Pro dovoz piva, vína a tabákových výrobků musíte být starší 18 let. Pro dovoz nápojů s obsahem alkoholu nad 22 musíte být starší 20 let. Nepočítejte tedy s tím, že pokud jedete s rodinou, tak že každé z vašich dětí může dovézt až 5 litrů piva.
Co se stane když překročíte celní předpisy?
To záleží na tom, jestli vás chytí. Nicméně když vás chytí, tak vám zabaví zboží a dostanete tučnou pokutu. To ale platí pouze do určitého množství – například u tvrdého alkoholu je to 10 litrů. Jakmile převážíte více než toto “tolerované” množství, tak budete nahlášeni policii a čelit trestnímu stíhání za pašování.
Tady jsem našla tabulku od jakého množství už je to považované za pašování. Za pravdivost a aktuálnost ale neodpovídám.
Dovoz potravin do Norska
V Norsku existují specifická pravidla pro dovoz zemědělských produktů. jejichž cílem je ochrana domácího zemědělství a prevence proti šíření chorob.
Mezi povolené produkty, které můžete přivézt bez povolení, patří například:
- Až 10 kg ovoce, bobulí a zeleniny
- Až 10 kg masa, masných výrobků a sýrů (pouze ze zemí EHP)
Dovoz sladkostí do Norska pro osobní potřebu je relativně neomezený, takže si můžete z domova nabalit co srdce ráčí. Tedy za předpokladu, že celková hodnota nepřesahuje 6000 NOK.
Pro vysvětlení: tato pravidla nejsou nastavená pro to, aby vás celní správa buzerovala. Norsko si prostě chrání vlastní trh a svoje zemědělce.
Norská koruna šla v posledních letech hodně dolů a v Čechách se naopak prudce zdražovalo, takže ceny potravin v Norsku nejsou zas tak vysoké jako bývaly a není tedy nutné si napakovat z domu co se dá. Spoustu potravin a produktů tu seženete za stejnou cenu a občas i levněji než v ČR.
Co bych doporučila si z domu dovézt jsou právě sladkosti. V Norsku se platí “cukrová daň” (sukkeravgift) a veškeré sladkosti tu jsou drahé. Navíc je zde malý výběr, takže jestli máte oblíbené cukrovinky z Čech, tak je s největší pravděpodobností ve zdejších obchodech nenajdete.
Proč se nesmí do Norska dovážet brambory?
Ano, čtete správně. V Norsku platí přísný zákaz dovozu brambor. Pokud o pěstování brambor nic nevíte, tak vás toto asi překvapí, řeknete si, že to je pěkně stupidní nařízení a zvesela si napakujete garáž vašeho karavanu domácími brambory.
Brambory patří mezi plodiny, které jsou napadány celou řadou chorob a škůdců. Například nemoci jako bramborová strupovitost nebo háďátko bramborové (Globodera spp.) mohou způsobit značné škody na úrodě.
Za dovoz brambor do Norska pro vlastní potřebu vás nikdo pokutovat nebude – brambory vám pouze zabaví. To by vám ale nemělo signalizovat, že napakovat si brambory z vlastní zahrádky je naprosto v pořádku. Fakt se bez nich na pár týdnů obejdete. Brambory se dají koupit i v Norsku.
Mimochodem, věděli jste, že podle dat Českého statistického úřadu je podíl zemědělské půdy na celkovém území ČR přibližně 54 %. V Norsku jsou jen 3 % celkového území využívána pro zemědělství. Norská vláda proto klade silný důraz na ochranu a udržitelnost zemědělské půdy, což zahrnuje regulování dovozu potravin ze zahraničí.
Celní předpisy pro dovoz živočišných produktů mimo maso a mléko
- Do Norska si můžete dovézt až 1 kg produktů, jako jsou med, ryby a mořské plody, za předpokladu, že jsou trvanlivé při pokojové teplotě nebo kompletně tepelně zpracované.
- Produkty jako chléb, koláče, sušenky, čokoláda a cukrovinky, které obsahují méně než 50 % zpracovaných mléčných a vaječných výrobků, jsou povoleny.
- Někde jsem se dočetla, že prý nemůžete do Norska přivézt máslo. Máslo lze přivézt pro osobní potřebu, ale musí být zahrnuto do celkové kvóty pro dovoz mléčných výrobků, masa a dalších živočišných produktů. Celkově můžete přivézt až 10 kg masa a mléčných výrobků dohromady, pokud pocházejí z Evropského hospodářského prostoru (EHP).
V článku jsem shrnula ty nejzákladnější celní předpisy pro cestu do Norska. Pro více info můžete zamířit na stránky norské celní správy a vyzjistit si nejaktuálnější informace přímo u zdroje. Nebo napište do komentáře a já se vám odpověď pokusím zjistit.
S pozdravem ze severu,
Radka 🇳🇴