Trolltunga, neboli Trolí jazyk, je jedním z nejikoničtějších (a nejnavštěvovanějších) turistických cílů v Norsku. Pokud máte při cestě do Norska v plánu tuto náročnou túru, tak je důležité se na ní dobře připravit. V tomto článku se dozvíte, jak se na Trolltungu dostat, kde a za kolik zaparkovat, jaké jsou rozvrhy shuttle busů, jak túru nepodcenit, kde se dá po cestě kempovat a jaké jsou možnosti ubytování v okolní oblasti.
Když jsem do Norska poprvé cestovala v roce 2009, o Trollím jazyku jsem nikde neslyšela. Sociální sítě byly v plenkách, cestovatelských blogů bylo pomálu a v mém kapesním průvodci s 50 nejkrásnějšími túrami v jižním Norsku nebyla o Trolltunze ani zmínka. Vše se změnilo během několika let s rozvojem sociálních sítí, především Instagramu.
Fotky odvážných turistů, stojících na okraji této dramatické skály s dechberoucími výhledy na norskou přírodu, se staly virálními. Trolltunga se rychle proměnila z málo známého místa na jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí v Norsku, kterou nyní ročně navštíví okolo 80.000 turistů.
Doprava k Trolltunga
Autem do Skjeggedalu
Nejjednodušší způsob, jak se dostat k výchozímu bodu pro túru na Trolltungu, je autem. Nejbližším větším městem poblíž Trolího jazyku je městečko Odda, které je vzdálené asi 3 hodiny jízdy od Bergenu a 6 hodin jízdy od Osla. Z Oddy pokračujte směrem na Skjeggedal, kde začíná turistická trasa.
Pokud se chystáte na túru k Trolímu jazyku a cestujete karavanem nebo větším obytným autem, je důležité vědět, že nedojedete až k parkovištím P2 a P3 v Skjeggedalu a na Mågelitoppen. Důvodem je příliš úzká silnice a frekventovaná doprava.
O parkování se rozepíšu více v samostatném odstavci.
Horská túra je součástí několik z předpřipravených itinerářů pro cestu do Norska. V Itineráři Za přírodou a trochou adrenalinu (17 dní) je počítáno s přespáním poblíž Trolltunga, zatímco v itineráři To nej ze západního Norska (17 dní) můžete navštívit Trolltungu během celodenního výletu.
Veřejná Doprava z Osla nebo Bergenu
Pokud nemáte přístup k autu, můžete se do Oddy dostat veřejnou dopravou a poté využít shuttle bus do Skjeggedalu.
- Z Bergenu jezdí do Oddy přímá linka 930. Jízdní řád autobusů si můžete zjistit na stránkách skyss.no. Cesta trvá cca 3 hodiny.
- Z Oslo můžete jet například vlakem do Vossu skrz náhorní plošinu Hardangervidda po jedné z nejkrásnějších železnic na světě. Z Vossu, což je mekka outdoorových sportů v Norsku, pak můžete pokračovatautobusovou linkou 990 do Oddy. Cesta z Vossu trvá busem cca 2 hodiny.
- Z Oslo ještě jezdí autobus Haukeliexpressen do Seljestad, kde přestoupíte na bus 930 do Oddy. Cesta trvá cca 8 hodin.
Parkování u Trolltunga
Než se pustím do vysvětlování parkovací situace u Trolltunga, tak se mrkněte na obrázek pod textem a vemte na vědomí, že existují 3 různá parkoviště s různou cenou parkovného a vzdáleností od Trolltunga. Logicky čím vzdálenější parkoviště od Trolího jazyka, tím nižší cena.
- P1 parkoviště v Tyssedalu
- P2 parkoviště v Skjeggedalu
- P3 parkoviště na Mågelitoppen
P1 Parkování v Tyssedalu
- Kapacita: 220 míst
- Cena: 300 NOK (do půlnoci)
- Převýšení: 1000 m
- Čas na túru: min 15 hodin
- Vzdálenost: 38 km (tam a zpět)
- Cena shuttle busu na P2: 200 NOK (zpáteční)
Pokud byste se chtěli vydat pěšky z Tyssedalu, tak vás čeká cca 7 km chůze po úzké frekventované silnici k parkovišti v Skjeggedalu a odamtud pak teprve samotný výstup na Trolltungu. Znám blázny, co si to dali s touhou ušetřit, ale osobně bych radila si vzít shuttle bus.
Pokud máte karavan, pak budete muset parkovat zde, protože dál je silnice pro velká auta a autobusy příliš úzká.
P2 Parkování v Skjeggedalu
- Kapacita: 180 míst
- Cena: 500 NOK (200 NOK za každý další den)
- Převýšení: 800 m
- Čas na túru: 8-12 hodin
- Vzdálenost: 27 km (tam a zpět)
- Cena shuttle busu na P3: 300 NOK (dospělí zpáteční)
Než se postavila silnice na Mågelitoppen, tak bylo toto parkoviště s kapacitou 180 míst jediným výchozím místem pro túru na Trolltungu. Z P2 V Skjeggedalu si můžete vzít shuttle bus, který vás vyveze ten největší krpál na horní parkoviště na Mågelitoppen. Ušetříte si tím zhruba 400 výškových metrů. Jinak vás čeká cca 10 hodinová túra (tam i zpět) s 800 m převýšením.
P3 Parkování na Mågelitoppen
- Kapacita: 30 míst, nutnost rezervovat předem!
- Cena: 600 NOK parkovné + 200 NOK mýtné
- Převýšení: 320 m
- Čas na túru: 7 -10 hodin
- Vzdálenost: 20 km (tam a zpět)
Nově je až na Mågelitoppen vystavená silnice. Jejím hlavním účelem je usnadnění dopravy k soukromým chatám na vršku. Tam je vystavené parkoviště, z něhož je část vyhrazená pro majitele chatek a část (30 parkovacích míst) je pro veřejnost.
Jízdou na parkoviště P3 si ušetříte prvních (a nejdrsnějších) 400 výškových metrů a cca 4 km chůze. Vyjdete-li tedy z parkoviště P3 na Mågelitoppen, tak před sebou budete mít 20 km túru (tam i zpět) s 320 m převýšením.
Soukromé parkoviště P3 Mågelitopp má kapacitu 30 míst a je dostupné pouze s předem zakoupenou rezervací. Rezervace parkování zajišťuje Trolltunga-Road Bus. Maximální výška vozidla je 2 metry, motorky nejsou povoleny.
Pro české koumáky: Ne, nefunguje to tak, že dojedete na parkoviště P3 Mågelitopp, tam vysadíte rodinu a vrátíte se na parkoviště P2. Na cestě je závora a vjet můžete pouze pokud máte rezervaci.
Vjezd na P3 Mågelitopp z P2 Skjeggedal je umožněn:
- od 1. června do 31. srpna od 6:30 do 11 hodin
- od 1. do 15. září od 7 do 11 hodin (předem zakoupené rezervace, dostupné vstupenky se prodávají v pokladně ve Skjeggedalu)
- od 16. do 30. září od 7 do 11 hodin (vstupenky lze zakoupit pouze v pokladně ve Skjeggedalu, předem rezervace není možná).
Doprava Shuttle busy mezi Odda a parkovišti P1, P2, P3
Dopravu Shuttle Busem mezi Oddou a Trolltungou zajišťují dvě společnosti: Odda Taxi a Taxi/Bus Odda, které v roce 2024 operují mezi 23. květnem a 22. zářím. Lístky je sice možné koupit u řidiče, ale kapacita je limitovaná, takže doporučuji si místa zarezervovat předem. Jízdenky platí pouze pro danou společnost, tak si to vždy zkontrolujte, abyste při zpáteční cestě počítali se správným spojem.
Časy odjezdu Trolltunga shuttle autobusů z Odda:
- Bus Odda vyjíždí v 5:45 a 07:00 z Trolltunga Camping a cestou zastavuje na dalších místech
- Odda Taxi vyjíždí v 09:40 také z Trolltunga Camping.
- Cena za zpáteční lístek Odda – Skjeggedal – Odda pro dospělého je 350 NOK.
Časy odjezdů Trolltunga shuttle autobusů zpět z P2 do Odda
Cestou nazpět staví shuttle autobusy na stejných zastávkách jako při cestě tam.
Časy odjezdů Shuttle autobusů mezi P2 Skjeggedal a P3 Mågelitoppem
Aby to nebylo tak jednoduché, tak shuttle busy mezi P2 Skjeggedal a P3 Mågelitopp provozuje další společnost – Trolltunga Road Bus. Autobusy mezi P2 Skjeggedal a P3 Mågelitopp jezdí pravidelně od 3. června do 30. září, pokud je silnice bez sněhu.
Odpolední odjezdy z P2 Skjeggedal – P3 Mågelitopp (nahoru)
- 3. června – 31. srpna: 14:45–18:45 – odjezdy každých 30 minut.
- 1. – 30. září: 14:45–17:45 – odjezdy každých 30 minut.
- Abyste se vyhnuli čekání ve frontě, zakupte si jízdenky na shuttle bus online. Pouze některé jízdenky jsou dostupné online. Jízdenky na autobus si můžete také zakoupit v pokladně na P2 Skjeggedal. Cena zahrnuje jízdenku na autobus ze Skjeggedalu na Mågelitopp, jednosměrně a za osobu, bez rezervace místa.
- V období 3.–16. června a 18.–30. září lze jízdenky zakoupit pouze v pokladně ve Skjeggedalu. Předchozí rezervace není možná.
Odpolední odjezdy z P3 Mågelitopp – P2 Skjeggedal (zpět)
- 3. června – 31. srpna: 14:30–19:00 – odjezdy každých 30 minut.
- 1. – 30. září: 14:30–18:00 – odjezdy každých 30 minut.
- Protože je obtížné předpovědět, jak dlouho vaše túra na Trolltungu potrvá, tak se zpáteční jízdenky prodávají pouze v autobusu (nebo v pokladně po vašem návratu na P2 Skjeggedal). Předchozí rezervace není možná.
Jak vypadá túra k Trolímu jazyku?
Túra na Trolltungu začíná obvykle v Skjeggedalu (P2), kde je první část opravdu náročná – stoupáte totiž fest do kopce. Pokud nechcete šlapat blátivou cestou, můžete jít po silnici nebo se nechat svést autobusem až na Mågelitoppen (P3). To vám ušetří hodně sil a nervů.
Jakmile jste na Mågelitoppen, cesta se vyrovná a promění se v příjemnou procházku norskou přírodou. Když máte štěstí na počasí, zvládnou to i psi a starší děti. Dokonce i menší děti v krosně si to mohou užít, pokud máte dostatek energie je nést.
Cesta na Trolltungu není náročná co se terénu týče (v příznivém počasí a v létě). Problém je v tom, že je to opravdu dlouhá túra (20-27 km tam a zpět podle toho, kde začnete).
Když se přiblížíte k Trolímu jazyku, narazíte na pár metrů skály se zapuštěnými železy, kde je třeba trochu slézt. Tento úsek může být trochu výzva, ale pro většinu turistů to není žádný velký problém.
Nejlepším zdrojem informací o túře na Trolltungu je oficiální stránka trolltunga.com a facebooková stránka Trolltunga Trail Information (pokud vám nevadí angličtina). Na těchto dvou stránkách se dozvíte vše od doporučeného vybavení po aktuální počasí a sněhové podmínky.
Váš zážitek z cesty na Trolltungu se bude hodně lišit v závislosti na počasí a počtu lidí. Nebudu vám nic nalhávat – společně s Preikestolen a Besseggenem patří túra na Trolltungu k nejnavštěvovanějším atrakcím v Norsku. V krásných letních dnech se může stát, že se na fotku na Trolím jazyku stojí až tříhodinová fronta.
Nejlepší období pro výstup na Trolltungu
Příroda nezavírá, takže se hypoteticky můžete na Trolltungu vydat celoročně. Důležité je to slovíčko hypoteticky.
Pro lidi bez zkušeností s horskou turistikou, pohybem ve sněhu, drsným počasím a v zimě s velmi limitovanou délkou dne se doporučuje navštívit Trolltungu mezi 15. červnem a 15. zářím.
V období mezi 17. únorem a 14. červnem a 16. zářím a 28. říjnem se doporučuje výstup s průvodcem. Mezi 29. říjnem a 16. únorem se výstup na Trolltungu nedoporučuje vůbec.
V dálce jsme viděli postavičku, která se potácí, padá do sněhu a moc jsme nechápali, kdo se na tak dlouhý hike vydává při západu slunce. Poté nám to došlo. Byl to chlápek, kterého už jsme ten den potkali při naší cestě k Trolltunga a on tam byl jako jediný před náma. Nyní byl však uplně v jiném stavu – ztratil orientaci a šel místo k parkovišti proti nám několik kilometrů.
Neustále nás přesvěčoval, že my jdeme špatně. On přitom padal, komolil slova, byl úplně mimo… Dali jsme mu celou čokoládu, pití a vzali ho s sebou. Teda spíš ho donutili jít s náma. Na asfaltce se začal vzpamatovávat a rozpovídal se, že několikrát spadnul a dobrých 10 minut ležel ve sněhu a chtěl tam zůstat. Na celý den si s sebou vzal 2 banány a 0,5l vody. Navíc šel sám, bez pořádného vybavení…
Úryvek z článku o výstupu na Trolltungu v zimě od Aleše Muchy
Záchranné akce na Trolltunga
Trolltunga je nechvalně známá tím, že tam norský Červený kříž musí často vyrážet na pomoc turistům, kteří podcenili počasí, vybavení nebo svoje síly. Společnosti, které mají co do činění s turismem v oblasti, ale na tomto problému dlouhodobě pracují a počet záchranných akcí se v posledních letech podařil citelně snížit.
- Na začátku túry byly umístěny veliké cedule s informacemi o doporučeném vybavení, vhodné době pro túru, vzdálenostech atd.
- Na stezce začaly patrolovat stráže, které turisty upozorňují na nevhodnost jejich vybavení nebo pozdní čas začátku túry
- Pomohla také výstavna parkoviště P3 na Mågelitoppen, čímž se zkrátila délka túry
- Stezka byla na mnoha místech upravena a rozšířena, přibyly nouzové přístřešky
- V roce 2018 byla založena společnost Trolltunga AS, kterou vlastní okres Ullensvang a která mimo jiné provozuje webovky trolltunga.com, kde najdete všechny užitečné informace o túře na Trolltungu.
- Společnosti jako Trolltunga Aktiv a Trolltunga Adventures začaly nabízet výlety na Trolltungu s průvodcem, a to jak v létě, tak v zimě.
- V roce 2021 Trolltunga získala titul “nasjonal tursti” – národní turistická stezka. Díky tomu do rozvoje a údržby stezky tečou další finance ze státního rozpočtu.
Kempování v okolí Trolltunga
Oficiální kempy
Nejbližší oficiální kemp poblíž Trolltungy je Trolltunga Camping (dříve Odda Camping), který se nachází asi 2km od centra Oddy. V kempu si můžete zarezervovat chatičky. Místa pro stany nebo karavany zarezervovat nelze a kemp funguje na principu “kdo dřív přijde…” V sezóně je kemp často plný.
Další kempy v okolí jsou pak:
- Eikhamrane Camping v Nå (3o minut jízdy od P2 Skjeggedal)
- Hildal Camping (3o minut jízdy od P2 Skjeggedal)
- Lofthus Camping (40 minut jízdy od P2 Skjeggedal)
Já osobně miluju Lofthus (nejraději bych tam bydlela) a z výše zmíněných možností by byl Lofthus Camping mojí první volbou.
Kempování na divoko
Okolí Hardangerfjordu není ideálním místem pro kempování na divoko. Silnice je zde úzká a na jedné straně je fjord, zatímco na druhé se zdvihají hory. Odpočívadel je pomálu a na naprosté většině míst je kempování a spaní v autě zakázané.
Kempování na Trollím jazyku
Ideálním způsobem jak se vyhnout davům a užít si Trolí jazyk víceméně bez lidí je přespat nahoře na plošině. Než si začnete balit batoh, pojďme si ujasnit pár věcí ohledně šetrného kempování poblíž Trolltungy.
Trolltunga a okolní divočina mají citlivou horskou vegetaci. Před pár lety bylo v pohodě si postavit stan takřka kdekoliv, ale při aktuálním počtu turistů už je potřeba přemýšlet v širším kontextu. Stan si tedy postavte na místech označených symbolem stanu na mapě. Tyhle místa jsou už vybraná tak, aby vaše stanování mělo co nejmenší dopad na okolní přírodu. Pokud můžete, postavte stan na holé skále.
Stan postavte pod úrovní stezek a daleko od potoků a jezer. Na túru si s sebou zabalte zip-bagy, do kterých zabalíte použitý toaletní papír nebo ubrousky. Pro velkou potřebu se dá použít kolík od stanu na vyhloubení jámy. Já si vždycky říkám, že je debilní tohle psát, ale když pak vidím, jak se všude válí toaleťák v různém stádiu rozkladu a kolem stezek přibývají cedule, ať lidé nepijí vodu z potoků, kvůli znečištění bakteriemi E.Coli (💩), tak si říkám, že tyto informace nezaškodí zopakovat.
Mapa míst, kde jsou zakázaná nebo naopak doporučená místa pro kempování podél stezky na Trollí jazyk
Ubytování v okolí Trolltunga
Díky popularitě Trolltungy jsou ubytování v nejbližším okolí túry (Tyssedal, Odda) v létě často vyprodaná a poptávka, která převyšuje nabídku žene cenu ubytování v letní sezóně nahoru.
Pokud cestujete veřejnou dopravou, pak je pro vás Odda a Tyssedal v podstatě jedinou rozumnou možností, kde se ubytovat. Pro levnější ubytování doporučuji chatky v Trolltunga Camping. Pro super zážitek se můžete ubytovat ve Vikinghaug, což je dům který můžete znát ze seriálu Ragnarok jako domov Jotulů. Celý tento seriál se mimochodem odehrává v městečku Odda (seriálová Edda) a doporučuji jej shlédnout. Alespoň první sérii 🙂
Pokud máte auto, pak se můžete ubytovat v okolí Sørfjordu, což je jedna z odnoží Hardangerfjordu. Svým klientům ráda doporučuji krásné apartmány Aga Fjord Apartments nebo Hotel Ullensvang.
Oblast Hardangeru je mým oblíbeným místem v západním Norsku. Obzvláště krásné je to tam v květnu, když v okolí fjordu rozkevtou ovocné stromy. Tou dobou ale ještě bývá na horách kupa sněhu, takže na Trolltungu je v tomto období lepší vyrazit s průvodcem.
Máte nějaké dotazy ohledně túry na Trollí jazyk? Nebo vlastní zkušenosti, se kterými byste se chtěli podělit? Nebo jste v článku našli chybu či neaktuální info? Napište do komentáře!
S láskou z Norska <3
Radka
2 Comments
Ahoj, děkuji za super článek, jen se musím zeptat. Vidím, že se musí zarezervovat bus z P2 na P3. Ovšem jakou mám jistotu, že bude na P2 volno okolo zarezervovaného času na ten shuttle? 🙂 Je to prostě risk?
Ahoj, jelikož P2 nemá žádný rezervační systém, tak prostě musíš doufat, že tam bude místo.
R.