Trollstigen: Norská Cesta trolů je uzavřena na neurčito

Trollstigen, známá také jako Cesta trolů, je jednou z nejpůsobivějších a nejznámějších turistických atrakcí v Norsku. Tato úchvatná silnice se nachází v kraji Møre a Romsdal a je součástí národní turistické trasy Geiranger-Trollstigen. Jízda po Cestě trolů je zážitkem, za kterým míří do Norska tisíce turistů. Nicméně turisté mají minimálně pro letošek smůlu.

Trollstigen Cesta trolů v Norsku
Cestu Trolů najdete v západním Norsku. Nejbližší větší město, kam se dá pohodlně letět, je Ålesund.

Historie Trollstigen

Trollstigen, známá také jako Cesta trolů, má bohatou a fascinující historii, která sahá až do počátku 20. století. Výstavba této ikonické silnice začala v roce 1928 a byla dokončena v roce 1936, kdy ji slavnostně otevřel norský král Haakon VII. Tato úchvatná silnice byla vybudována s cílem propojit města Åndalsnes a Valldal a zlepšit přístupnost do této odlehlé části Norska.

Výstavba probíhala v náročných podmínkách, často v strmých svazích a skalnatém terénu. Trollstigen se rychle stala oblíbenou destinací pro turisty díky svým dramatickým výhledům, technickému provedení a serpentinovým zatáčkám, které poskytují nezapomenutelné zážitky z jízdy.

Od svého otevření se Trollstigen stala symbolem norského inženýrského umění a důležitou součástí národního kulturního dědictví.

 

Laviny a padající kamení na Trolí stezce

Exponovaný terén na Cestě Trolů často vede k sesuvům kamení a lavinám, které představují vážné nebezpečí. V roce 2022 zasáhla lavina kavárnu na vrcholku Cesty Trolů, což si vyžádalo rozsáhlé opravy, které byly dokončeny teprve minulý týden.

Kromě této události došlo k několika případům, kdy padající kamení poškodilo silnici nebo projíždějící auta. Tyto incidenty zdůrazňují neustálé riziko a výzvy, kterým Trollstigen čelí, což vedlo k dnešnímu rozhodnutí uzavřít silnici na dobu neurčitou kvůli bezpečnosti veřejnosti.

 

Uzavření Trollstigen na dobu neurčitou

Před několika dny zasáhl na Cestě trolů padající kámen projíždějící auto. Naštěstí nebyl nikdo zraněn, ale incident vedl k dočasnému uzavření cesty a evaluaci rizik. Dnes vedoucí krajských silnic v Møre a Romsdal, Ole Jan Tønnesen, uvedl, že riziko, že by někdo mohl být zasažen padajícím kamením, je příliš velké.

Za posledních deset dní bylo zaznamenáno šest případů pádu kamení, z nichž jeden zasáhl auto. Tønnesen zdůraznil, že je nutné zastavit provoz, než někdo přijde o život nebo bude vážně zraněn.

 

Mapa Norska Trollstigen Cesta Trolů
Informace o návštěvě Cesty trolů, společně s dalšími tipy na výlety po Norsku, najdete v našich interaktivních mapách!

 

Diskuze o financování zabezpečení

V souvislosti s opakovanými sesuvy kamení probíhá intenzivní diskuze o tom, kdo by měl nést náklady na zabezpečení této turistické atrakce.

Kraj Møre a Romsdal se domnívá, že by měl přispět stát, stejně jako Norský automobilový svaz (NAF), který ostře kritizuje uzavření a požaduje, aby stát přispěl na zabezpečení silnice. Frp plánuje tuto záležitost projednat ve Stortingu a navrhnout předsunutí výdajů na zabezpečení Trollstigen.

Nicméně, státní tajemník na ministerstvu dopravy, Tom Kalsås, uvedl, že Trollstigen je krajskou silnicí a že kraj by neměl očekávat další státní podporu na zabezpečení proti sesuvům. Jak krajští politici využívají prostředky z rámcových dotací, je podle něj záležitostí kraje.

 

Co bude s Trollstigen dál?

Trollstigen zůstává jednou z nejkrásnějších a nejikoničtějších silnic v Norsku, avšak její budoucnost je nyní nejistá kvůli bezpečnostním problémům a nedostatku finančních prostředků na zabezpečení proti sesuvům. Doufejme, že se najde řešení, které umožní tuto turistickou atrakci znovu otevřít a zajistit bezpečnost všech návštěvníků.

Krátce po uzavření Trollstigen se objevily zrávy o tom, že by silnici mohli odkoupit soukromí investoři. Podnikatel Erik Berg z Molde, který je zakladatelem hotelového řetězce Classic Norway, nabídl Trollstigen odkoupit za 50 milionů NOK. 

„Je naléhavé zahájit práce na zabezpečení Cesty trolů. Pokud krajská správa ve spolupráci se státem nezvládne silnici zabezpečit, mohou to převzít soukromí investoři, zmodernizovat cestu a vybírat poplatky za její používání,“ řekl Erik Berg pro Romsdals Budstikke.

Vláda přislíbila 40 milionů

Naštěstí to vypadá, že odkup Trollstigen investory se nekoná. Vláda na začátku července přislíbila, že poskytne 40 milionů korun na zahájení prací na ochraně proti sesuvům půdy. Krajská správa Møre og Romsdal musí najít zbývajících 10 milionů korun potřebných na projekt.

Kdy bude Trollstigen znovu otevřena?

Práce na opatřeních proti sesuvům potrvají přibližně čtyři měsíce, odhadl dříve pro NRK krajský správce silnic v Møre og Romsdal. Obvykle je Cesta Trolů otevřena od poloviny května do prvního sněhu. Proto je nepravděpodobné, že by práce mohly být dokončeny v této turistické sezóně.

 

Je možné aktuálně Cestu Trolů navštívit?

Kvůli riziku pádu kamenů jsou bohužel charakteristické serpentiny na Trollstigen uzavřeny pro automobilovou dopravu, cyklisty i pěší pro zbytek sezóny 2024. Uzavřený úsek je mezi Isterdalen v Rauma/Åndalsnes a serpentinami vedoucími na plošinu Trollstigen.

Silnice z Valldalu na parkoviště nad Trollstigen je OTEVŘENÁ. Kavárna a vyhlídka jsou také otevřené.

Stejně tak se můžete jet na Trollstigen podívat zespodu od Trollstigfoten. Trollstigen Gjestegård v Isterdalenu zůstává otevřený.

Objízdná trasa z Åndalsnes do Valldal/na plošinu Trollstigen: Åndalsnes – Sjøholt (E136) – Valldal (fv 650).

Další články z blogu

Komentáře k článku

2 Comments

  1. 6.7.24 Pěšky nebo na kole není problém projít. Na silnici je tak 10 kamenů velikost ruky. Žádné práce se tam nekonají. Autem to možné není, jsou tam závory.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

POTŘEBUJETE POMOCT S PLÁNOVÁNÍM DOVOLENÉ DO NORSKA? 

Napište mi a já vám ráda pomohu! Nejprve společně probereme, co od cesty na Island nebo do Norska očekáváte a já vám následně podle vašich přání sestavím itinerář na míru. Nově také nabízím možnost online konzultace vašeho itineráře.