15 tipů na nejkrásnější vodopády na Islandu

Pokud jde o vodopády, Island jednoduše hraje v jiné lize. A to říkám jako někdo, kdo miluje Norsko se všemi jeho dramatickými fjordy a nádhernými kaskádami. Ale co se vodopádů týče, Island Norsko předčí na celé čáře. Na tomto malém ostrově najdete vodopády všech tvarů a velikostí – dlouhé, krátké, kaskádovité, mohutné i jemné.

V tomto článku se podělím o 15 tipů na nejkrásnější vodopády na Islandu, které stojí za to navštívit. Ať už plánujete roadtrip po okružní silnici, výlet na poloostrov Snæfellsnes nebo do Západních fjordů nebo se chystáte na pěší túru do srdce islandské divočiny, islandské vodopády vám vezmou dech.

Vodopády na Islandu: Dynjandi v Západních fjordechVodopád Dynjandi v Západních fjordech

Nejkrásnější vodopády na Islandu v okolí okružní silnice č.1

Vodopád Seljalandsfoss

Seljalandsfoss je jedním z těch vodopádů, které na Islandu prostě nesmíte minout. Je to takový islandský must-see, pokud jste milovníkem přírody a vodopádů. Nachází se na jižním pobřeží, jen kousek od hlavní silnice č. 1. S výškou 60 metrů je Seljalandsfoss skutečně impozantní pohled, ale to, co ho činí opravdu výjimečným, je možnost projít se za jeho vodní stěnou.

Co vidět na islandu: vodopád SeljalandsfossVodopád Seljalandsfoss na jihu Islandu

Dostat se k Seljalandsfossu je snadné a nepotřebujete 4WD. Cesta je dobře udržovaná a parkoviště se nachází přímo u vodopádu. Parkování je placené (přibližně 800 ISK), ale tyto peníze jsou využívány na údržbu a zlepšení infrastruktury. Od parkoviště je to jen krátká procházka k vodopádu.

Seljalandsfoss je velmi populární turistická destinace, takže můžete očekávat davy lidí, zejména v letních měsících. Nicméně díky tomu, že je vodopád snadno přístupný a nabízí mnoho různých úhlů pohledu, najdete si určitě místo, kde si ho můžete v klidu vychutnat. Pokud se chcete vyhnout největším davům, doporučuji navštívit vodopád brzy ráno nebo pozdě večer. Pro fotografy je ideálnější dobou pozdní večer, kdy je vodopád nasvícen nízkým sluncem.

Seljalandsfoss je známý také z několika filmů a televizních seriálů. Objevil se například ve filmu “The Secret Life of Walter Mitty.”

Vodopády na Islandu: SeljalandsfossVodopád Seljalandsfoss na jihu Islandu

Vodopád Gljufrabuí

Gljúfrabúi byl donedávna jedním z islandských skrytých pokladů, ale v poslední době je díky sociálním médiím (a článkům jako je tento abych si taky trochu nasypala popel na hlavu) čím dál populárnější. Najdete jej co by kamenem dohodil od vodopádu Seljalandsfoss.

Tento 40 metrů vysoký vodopád je částečně ukrytý za velkou skalní stěnou, což mu dodává tajemnou a fascinující atmosféru. Název Gljúfrabúi v překladu znamená „obyvatel kaňonu“, a jakmile ho uvidíte, pochopíte proč.

Vodopády na Islandu: GljufrabuiVodopád Gljufrabuí na jihu Islandu

Gljúfrabúi padá z útesu do úzké rokle, která vytváří nádherné, téměř mystické prostředí. Vodopád není tak široký nebo mohutný jako některé jiné islandské vodopády, ale jeho poloha a skrytost mu dodávají zvláštní kouzlo.

Gljúfrabúi není tak známý jako jeho větší soused, Seljalandsfoss, takže zde často najdete méně turistů.

Vodopády na Islandu: GljufrabuiVodopád Gljufrabuí na jihu Islandu

Vodopád Skogafoss

Skogafoss je jedním z těch islandských vodopádů, které prostě nesmíte minout. S výškou 60 metrů a šířkou 25 metrů  je to opravdový gigant. Představte si, že stojíte před obří vodní stěnou, která padá s ohlušujícím rachotem – to je Skogafoss.

Jedním z nejlepších zážitků, které vám Skogafoss nabídne, je možnost vystoupit po schodech vedle vodopádu až na jeho vrchol. Odtud se vám naskytne úchvatný výhled na celý vodopád a okolní krajinu. A pokud budete mít štěstí na slunečné počasí, můžete spatřit nádhernou duhu, která se tvoří v mlze vodopádu.

Islandské vodopády: SkogafossVodopád Skogafoss na jihu Islandu

A teď k davům – ano, Skogafoss je velmi populární turistická destinace, takže zde můžete očekávat spoustu lidí, zejména v letních měsících. Ale věřte mi, ten pohled stojí za to. Pokud se chcete vyhnout davům, doporučuji navštívit vodopád brzy ráno nebo pozdě večer.

Okolí Skogafossu nabízí také několik dalších zajímavostí. Například hned za vodopádem začíná populární turistická trasa Fimmvörðuháls, která vede přes průsmyk mezi ledovci Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull až do oblasti Þórsmörk. Pokud máte čas a chuť na pěší túru, tato cesta vám nabídne některé z nejkrásnějších výhledů na Islandu.

Vodopád Skogafoss je také známý z několika filmů a seriálů. Například jste ho mohli vidět ve filmu Thor: Temný svět nebo v seriálech Vikingové a Hra o trůny. Je snadné pochopit, proč si filmaři vybrali právě toto místo – Skogafoss je prostě ikonický.

Vodopád Skogafoss na IslanduVodopád Skogafoss na jihu Islandu

Vodopád Godafoss

Goðafoss, známý také jako “Vodopád bohů,” je jedním z nejkrásnějších vodopádů na Islandu. Nachází se na severu ostrova, nedaleko města Akureyri. Legenda praví, že v roce 1000 po přijetí křesťanství na Islandu vrhl místní zákonodárce Þorgeir Ljósvetningagoði sochy severských bohů do vodopádu, aby symbolizoval přechod k nové víře.

Goðafoss má tvar podkovy a je přibližně 12 metrů vysoký a 30 metrů široký.

Vodopády na Islandu GodafossVodopád Godafoss na severu Islandu

Dostat se k Goðafossu je velmi snadné a nepotřebujete 4WD. Vodopád leží přímo u hlavní silnice č. 1 a parkoviště je hned u vodopádu. Parkování je zdarma a od parkoviště je to jen krátká procházka k vodopádu.

Stejně jako Dettifoss, i Goðafoss si můžete prohlédnout z obou břehů řeky. Nemusíte však jezdit po různých cestách na druhý břeh, protože zde je most. Vyhlídky na obou stranách jsou vzdálené jen 2,5 kilometru od sebe, takže určitě stojí za to prozkoumat obě strany a udělat si z procházky vyhlídkový okruh.

Vodopády na Islandu GodafossVodopád Godafoss na severu Islandu

Nejkrásnější islandské vodopády mimo hlavní silnici

Vodopád Dettifoss

Dettifoss je králem islandských vodopádů. Nachází se na řece Jökulsá á Fjöllum, která pramení na ledovci Vatnajökull, největším ledovci v Evropě. Co dělá Dettifoss tak ohromujícím, je nejen jeho výška 44 metrů a šířka 100 metrů, ale především jeho průtok.

V průměru se přes okraj vodopádu valí 193 kubických metrů vody za sekundu. Standardní olympijský plavecký bazén má objem přibližně 2 500 kubických metrů vody. Dettifoss tedy každých 13 sekund vychrlí tolik vody, že by zaplnil celý olympijský bazén.

Vodopády na Islandu DettifossVodopád Dettifoss na severu Islandu

K Dettifossu se dostanete dvěma cestami – z východní nebo západní strany. Pokud jedete normálním autem, doporučuji západní stranu (silnice 862), která je asfaltovaná a dobře udržovaná. Východní strana (silnice 864) je štěrková a vyžaduje 4WD, zvláště po deštích. Parkoviště je zdarma, ale v sezóně bývá docela plné, takže přijďte brzy, abyste našli místo.

Dettifoss je populární turistická atrakce, takže můžete očekávat davy lidí, zejména v letních měsících. Ale nebojte se, díky své rozloze a různým vyhlídkovým bodům si určitě najdete místo, odkud si vodopád vychutnáte v klidu.

Dettifoss je také známý z filmu Prometheus, což je další důvod, proč je mezi turisty tak populární. Scéna s vodopádem na začátku filmu byla natočena právě zde, což dodává tomuto místu ještě větší kouzlo.

Vodopády na Islandu DettifossVodopád Dettifoss na severu Islandu

Vodopád Dynjandi

Dynjandi je jedním z mých nejoblíbenějších vodopádů na Islandu. Tento úchvatný vodopád se nachází v odlehlých Západních fjordech.

Dynjandi je 100 metrový  vodopád, který se skládá z několika menších kaskád. Nejvyšší část vodopádu je úzká, ale jak voda padá dolů, šířka vodopádu se rozšiřuje na zhruba 60 metrů u jeho základny.

Vodopády na Islandu DynjandiVodopád Dynjandi v Západních fjordech

Nehledě na svojí lokaci v Západních fjordech, se k Dynjandi dostanete normálním autem po dobře udržované silnici, což je velké plus, protože nemusíte mít 4WD.

Parkování je zdarma a nachází se hned u začátku stezky k vodopádu. Cesta k vodopádu je dobře značená a přístupná, takže se nemusíte bát náročného terénu. Připravte se na krátký výstup, který vás provede kolem několika menších vodopádů.

Vodopády na Islandu: Dynjandi v Západních fjordechVodopád Dynjandi v Západních fjordech

Vodopád Haífoss

Haífoss si podle mě zaslouží první příčku mezi nejkrásnějšími vodopády na Islandu. Nachází se v oblasti jižní části Islandu, poblíž údolí Þjórsárdalur. S výškou 122 metrů je to jeden z nejvyšších vodopádů na Islandu.

Haífoss padá z vysokého útesu do hlubokého kaňonu a vytváří nádherný, téměř pohádkový výjev. Spolu s ním v kaňonu najdete další vodopád, Granni, který je menší, ale neméně krásný. Oba vodopády společně tvoří úžasné panorama, které je těžké vměstnat do jedné fotky.

Vodopády na Islandu HaifossVodopád Haífoss nedaleko Zlatého okruhu

K Haífossu se dostanete normálním autem, ale cesta je dost hrbolatá, zvláště posledních pár kilometrů. Doporučuji vozidlo s vyšším podvozkem, ale cesta k Haífossu není klasifikovaná jako F-road, takže 4WD není nezbytné.

Parkování je zdarma a nachází se kousek od vyhlídky na vodopády. Rozhodně ale doporučuji sejít dolů do kaňonu!

Haífoss je oblíbeným cílem, ale díky své poloze mimo hlavní turistické trasy zde často najdete podstatně méně lidí než na známějších místech, jako je Skógafoss nebo Seljalandsfoss. My jsme zde byli v půlce srpna a na parkovišti bylo jenom 5 aut a dole v kaňonu jsme byli sami.

Vodopády na Islandu HaifossVodopád Haífoss nedaleko Zlatého okruhu

Vodopád Kirkjufellsfoss

Kirkjufellsfoss je jedním z těch kouzelných míst na Islandu, které na vás udělá dojem na první pohled. Pozitivní v případě, že se tam naskytnete v době, kdy zde nejsou davy lidí. V opačném případě vás možná moc neuchvátí.

Kirkjufellsfoss se nachází na poloostrově Snæfellsnes, přímo naproti ikonické hoře Kirkjufell, která je nejfotografovanější horou na Islandu.

Hora KirkjufellIkonická hota Kurkjufell

Kirkjufellsfoss nepatří mezi nejvyšší vodopády na Islandu, ale jeho kouzlo spočívá v jeho fotogeničnosti. Vodopád má tři hlavní kaskády a padá z výšky přibližně 5 metrů. Co mu chybí na výšce, to nahrazuje svou malebností a perfektním umístěním před ikonickou horou Kirkjufell.

Dostat se k Kirkjufellsfossu je snadné a nepotřebujete 4WD. Silnice na poloostrově Snæfellsnes je dobře udržovaná a parkoviště je přímo u vodopádu.

Kirkjufellsfoss a hora Kirkjufell se objevily v několika filmech a televizních seriálech, nejznámější je jejich role v seriálu “Hra o trůny,” kde hora sloužila jako “Hora ve tvaru šipky.” Díky tomu se stal tento vodopád a jeho okolí ještě populárnějším mezi turisty a fanoušky seriálu.

Kirkjufellsfoss je velmi populární turistická destinace, takže zde můžete očekávat davy lidí, zejména během letní turistické sezóny. Pokud chcete zažít vodopád v klidu a bez davů, doporučuji návštěvu brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je také nejlepší světlo pro fotografování.

Vodopády na Islandu KirkjufellsfossVodopád Kirkjufellsfoss na poloostrově Snæfellsnes

Vodopád Gullfoss

Gullfoss, neboli “Zlatý vodopád,” je snad nejznámějším a nejnavštěvovanějším vodopádem na Islandu. Nachází se v jihozápadní části země, na řece Hvítá, a je součástí slavného Zlatého okruhu (Golden Circle). Ačkoliv je Gullfoss ikonickým přírodním úkazem, musím přiznat, že je to můj nejméně oblíbený vodopád na Islandu. Proč?

Islandské vodopády: GullfossVodopád Gullfoss, součást Zlatého okruhu

Protože je přeplněný turisty a jeho poloha v kaňonu z něj nedělá nejlépe viditelný a fotogenický vodopád. Kdybych měla doporučit, který vodopád ze seznamu vynechat, byl by to právě Gullfoss.

Gullfoss se skládá ze dvou kaskád – první padá z výšky 11 metrů a druhá z výšky 21 metrů. Celková výška vodopádu je tedy 32 metrů (105 stop).

Dostat se k Gullfossu je velmi snadné a nepotřebujete 4WD. Silnice jsou dobře udržované a parkoviště se nachází přímo u vodopádu. Parkování je zdarma a od parkoviště je to jen krátká procházka k vyhlídkovým plošinám.

Vodopády na Islandu GullfossVodopád Gullfoss, součást Zlatého okruhu

Vodopád Aldeyjarfoss

Aldeyjarfoss je jedním z těch méně známých, ale naprosto úchvatných vodopádů na Islandu, který by rozhodně nesmí chybět na vašem bucket listu. Tedy pokud si plánujete pronajmout 4WD.

Dostat se k Aldeyjarfossu vyžaduje trochu dobrodružství. Potřebujete auto s pohonem všech čtyř kol (4WD), protože poslední část cesty vede po štěrkové silnici (F26), která je vhodná pouze pro terénní vozidla. Parkování je dostupné přímo u vodopádu.

Vodopády na Islandu AldeyjarfossVodopád Aldeyjarfoss na severu Islandu (4WD)

Aldeyjarfoss se nachází v severní části Islandu na řece Skjálfandafljót a padá z výšky přibližně 20 metrů. Čedičové sloupy kolem Aldeyjarfossu jsou jedním z nejpůsobivějších prvků tohoto vodopádu. Tyto sloupy vznikly při ochlazování lávy, kdy se tvořily pravidelné, šestiúhelníkové formace.

Jednou z největších výhod návštěvy Aldeyjarfossu je, že zde obvykle nenajdete velké davy lidí. Díky své odlehlé poloze a náročnějšímu přístupu je tento vodopád méně frekventovaný než některé jiné turistické atrakce na Islandu.

Island: Interaktivní Google MapaInteraktivní mapa Islandu, která vám pomůže naplánovat nezapomenutelnou dovolenou. Mapa je rozdělena do 10 vrstev zahrnující fotogenická místa, jezera a vodopády, termální prameny a geotermální oblasti, muzea, vytipované kavárny a restaurace, turistické trasy a kempy (rozdělené na sezóně otevřené, celoročně otevřené a kempy spadající pod projekt Camping Card). Všechna místa na mapě zahrnují krátké popisky. Mapu aktuálně překládám do češtiny (předpokládaný termín dokončení do konce května!)

Vodopády na Islandu, které nejsou hned u parkoviště

Vodopád Glymur

Glymur byl se svou výškou 198 metrů dlouhou dobu považován za nejvyšší vodopád na Islandu. Jenže pak byl objeven Morsárfoss a Glymur tím o prvenství mezi nejvyššími vodopády na Islandu přišel. Vodopád Glymur se nachází v západní části Islandu, v oblasti Hvalfjörður, asi hodinu jízdy od Reykjavíku.

Na rozdíl od mnoha jiných islandských vodopádů, Glymur vyžaduje trochu fyzické aktivity, aby se k němu dostal, což ho činí o to zajímavějším.

Vodopád Glymur na západě IslanduVodopád Glymur na západě Islandu

Ke Glymuru se dostanete normálním autem po dobře udržované silnici. Parkování je zdarma a nachází se na konci Hvalfjörðuru, kde začíná turistická stezka k vodopádu. Připravte se na přibližně dvouhodinovou túru jedním směrem, která vás provede nádhernou krajinou, včetně průchodu jeskyní a přechodu přes řeku po kládě. Stezka je dobře značená, ale místy je v sypkém a strmém terénu celkem náročná, takže dobré boty jsou nezbytností.

Glymur je sice oblíbenou destinací pro turisty, ale díky své odlehlosti a náročnější přístupové cestě zde nenajdete zdaleka takové davy lidí jako u některých jiných vodopádů, jako jsou Gullfoss, Skógafoss nebo Seljalandsfoss.

Vodopád Glymur na IslanduVodopád Glymur na západě Islandu – řeku nad vodopádem lze přebrodit a udělat si okružní výlet

Vodopád Hengifoss

Hengifoss je dalším islandských vodopádů, které byste si neměli nechat ujít. Nachází se v oblasti Východních fjordů a se svou výškou 128 metrů je třetím nejvyšším vodopádem na Islandu. Vodopád není tak frekventovaný jako jiné islandské atrakce, což z něj činí skvělou volbu pro ty z vás, kteří vyhledávají místa bez davů.

Hengifoss je fascinující nejen svou výškou, ale i svou geologickou strukturou. Padající voda vytváří úchvatnou kaskádu, která je lemována červenými a černými vrstvami jílovcových a vulkanických hornin.

Vodopád Hengifoss na východě IslanduVodopád Hengifoss na východě Islandu

K Hengifossu se dostanete normálním autem po dobře udržované silnici, takže 4WD není potřeba. Parkování je dostupné přímo u začátku stezky vedoucí k vodopádu a je zdarma. Stezka k vodopádu je dobře značená a přístupná, ale připravte se na přibližně dvoukilometrovou túru s mírným převýšením.

Cesta k Hengifossu vás také provede kolem menšího, ale neméně krásného vodopádu Litlanesfoss, který je obklopený vysokými čedičovými sloupy.

Vodopád Litlanesfoss na cestě k vodopádu HengifossVodopád Litlanesfoss po cestě k vodopádu Hengifoss

Vodopád Svartifoss

Svartifoss, neboli “Černý vodopád”, patří mezi nejikoničtější a nejfotografovanější vodopády na Islandu. Nachází se v národním parku Skaftafell a je známý svými unikátními čedičovými sloupy, které jej obklopují.

S výškou 20 metrů nepatří mezi nejvyšší vodopády na Islandu, ale jeho jedinečná geologie mu zaručují místo na seznamu nejkrásnějších islandských vodopádů.

Nejkrásnější vodopády na Islandu: SvartifossVodopád Svartifoss na jihu Islandu

Dostat se k Svartifossu je snadné a nepotřebujete 4WD. Cesta je dobře udržovaná a parkování je dostupné u návštěvnického centra v Skaftafellu. Od parkoviště je to přibližně 2 km dlouhá túra, která vám zabere asi 45 minut.

Svartifoss je populární turistickou atrakcí, takže zde můžete očekávat davy lidí, zejména v letních měsících. Nicméně díky (na islandské poměry) dlouhé túře od parkoviště zde nenajdete tolik turistů jako u vodopádů, které jsou snadno dostupné přímo z auta.

Nejkrásnější vodopády na Islandu: SvartifossVodopád Svartifoss na jihu Islandu

Vodopád Kvernufoss

Kvernufoss je jedním z těch skrytých klenotů na Islandu, které rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se jen kousek od slavnějšího Skógafossu, ale kvůli své poloze v úzké soutěsce bývá turisty často přehlížen.

Nejkrásnější vodopády na Islandu: KvernufossVodopád Kvernufoss na jihu Islandu

Kvernufoss je přibližně 30 metrů (98 stop) vysoký vodopád, který padá z útesu do úzké rokle. To, co ho činí opravdu speciálním, je možnost projít se za vodní stěnou, podobně jako u Seljalandsfossu, ale s mnohem menšími davy.

Kvernufoss je snadno dostupný normálním autem po dobře udržované silnici. Parkování je možné u muzea Skógar, které je vzdálené asi 20 minut chůze od vodopádu. Od parkoviště vede pěší stezka podél malého potoka, která vás zavede přímo k vodopádu.

Nejkrásnější vodopády na Islandu: Jeskyně za vodopádem KvernufossVodopád Kvernufoss na jihu Islandu

Vodopád Öxarárfoss

Tento malebný vodopád se nachází v národním parku Þingvellir, který je společně s vodopádem Gullfos a geotermálním polem Haukadalur (kde najdete gejzír Strokkur) součástí slavného Zlatého okruhu (Golden Circle).

Öxarárfoss padá z výšky přibližně 20 metrů a vytváří krásný závoj vody, který se tříští o černé čedičové skály. Voda pochází z řeky Öxará, která protéká celým národním parkem Þingvellir.

Vodopád Oxararfoss v národním parku ThingvellirVodopád Öxarárfoss v národním parku Þingvellir

Národní park Þingvellir je jedním z nejvýznamnějších míst na Islandu, jak z historického, tak z geologického hlediska.

Je to místo, kde se v roce 930 konalo první islandské parlamentní shromáždění – Alþingi. Kromě historického významu je Þingvellir také geologicky fascinující, protože se zde setkávají dvě tektonické desky – severoamerická a eurasijská. De facto se zde tedy můžete projít mezi Evropou a Amerikou!

Dostat se k Öxarárfossu je velmi snadné a nepotřebujete 4WD. Parkování v národním parku Thingvellir placené, a od parkoviště je to jen krátká 15 minutová procházka k vodopádu.

Vodopády na Islandu: mapaMapa se zajímavými vodopády na Islandu jakožto jedna z vrstev interaktivní mapy Islandu. Vrstvy si můžete libovolně zobrazovat a skrývat podle vašich preferencí. 

 

Nejčastější Otázky ohledně Cestování na Island

1. Potřebuji pro cestu na Island pas?

Island je součástí Schengenského prostoru, takže je potřeba mít platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

2. Jaké je nejlepší období pro návštěvu Islandu?

Nejlepší období pro návštěvu Islandu závisí na tom, co chcete vidět a dělat. Letní měsíce (červen až srpen) jsou ideální pro turistiku, kempování a objevování vnitrozemí, zatímco zimní měsíce (listopad až březen) jsou nejlepší pro pozorování polární záře a návštěvu ledových jeskyní. Polární záři můžete na Islandu spatřit od konce srpna do druhé poloviny dubna.

3. Jaké je na Islandu počasí?

Počasí na Islandu je velmi proměnlivé. I v létě může být chladno a větrno, takže doporučuj vrstvené oblečení a nepromokavé věci. V zimě jsou teploty často pod nulou, takže je potřeba teplé oblečení a boty. Island je také velmi větrný. Dávejte si pozor při otevírání dveří u auta!

4. Jak nejlépe procestovat Island?

Nejlepší způsob, jak cestovat po Islandu, je pronájem auta. Silnice jsou obecně v dobrém stavu, ale některé odlehlejší oblasti vyžadují auto s pohonem všech čtyř kol (4WD). Alternativou jsou autobusové zájezdy nebo veřejná doprava, ale ty nemusí být tak flexibilní.

5. Je na Islandu draho?

Island je známý svou vyšší cenovou hladinou. Jídlo, ubytování a pohonné hmoty jsou dražší než v České republice. Já jsem zvyklá na norské ceny a i mně přijde Island drahý. Ušetřit můžete tak, že si pronájem auta a případného ubytování vyřešíte s dostatečným předstihem (pro letní dovolenou začněte plánovat a bookovat ideálně ještě před Vánoci!)

6. Můžu na Islandu platit kartou?

Ano, platba kartou je na Islandu velmi běžná. Většina obchodů, restaurací a čerpacích stanic přijímá kreditní a debetní karty. Hotovost není nutná, ale může se hodit pro platbu za sprchy v kempech, kde některé kempy stále ještě používají automaty na mince.

7. Jaké jsou hlavní turistické atrakce na Islandu?

Mezi hlavní turistické atrakce patří Zlatý okruh (Golden Circle) se slavnými místy jako Geysir, Gullfoss a Þingvellir. Pokud nemáte rádi davy lidí, tak doporučuji se těmto místům vyhnout nebo na ně vyrazit před 9 hodinou ranní. Dalšími známými místy jsou pak výše zmíněné vodopády, Modrá laguna, a samozřejmě také město Reykjavík.

Nejvíce turistů potkáte na Zlatém okruhu a na jižním pobřeží Islandu. Chcete-li si užít Island bez davů, tak vyražte mimo sezónu, nebo jeďte do islandského vnitrozemí či do oblasti Západních fjordů. Uhnete-li z Okružní silnice (Ring road), tak se počet turistů také citelně sníží.

8. Jaké jsou možnosti ubytování na Islandu?

Island nabízí širokou škálu ubytování, od luxusních hotelů a penzionů po hostely a kempy. V letní sezóně je NUTNÉ rezervovat ubytování v dostatečném předstihu, protože ubytování bývá v létě plně vybookované.

Letos jsem dělala itinerář na míru pro klienta, který chtěl jet Island kolem dokola a jelikož mě oslovil až v dubnu, tak jsme museli itinerář přeplánovat na okruh skrze poloostrov Snæfellsnes a západní fjordy, protože ubytování mezi Reykjavíkem a ledovcovou lagunou Jökulsarlón bylo plně obsazené.

9. Je na Islandu nutné půjčení 4WD auta?

Zda je nutné půjčit si na Islandu auto s pohonem všech čtyř kol (4WD), záleží na tom, kam plánujete cestovat a jaký druh aktivit chcete podnikat.

Pokud plánujete cestu do vnitrozemí Islandu, jako je například Landmannalaugar nebo Askja, 4WD je naprosto nezbytné. Tyto cesty často vedou přes nezpevněné silnice (označené jako F-roads), které jsou sjízdné pouze pro terénní vozidla.

Plánujete-li návštěvu turistických atrakcí jako je Zlatý okruh, poloostor Snæfellsnes nebo cestu po Okružní silnici (Ring road) okolo ostrva, tak je běžné auto s pohonem dvou kol naprosto dostačující.

10. Jaké další vodopády na Islandu bychom měli vidět?

Island je domovem mnoha nádherných vodopádů, které stojí za návštěvu. Kromě již zmíněných 13 vodopádů, jako jsou Gullfoss, Seljalandsfoss, Skógafoss a další, je zde ještě mnoho dalších, které byste si neměli nechat ujít. Moje interaktivní mapa Islandu zahrnuje kromě těchto 13 vodopádů dalších 70 vodopádů, které stojí za objevování.

Kromě vodopádů nabízí moje interaktivní mapa také mnoho dalších tipů a doporučení, které vám pomohou naplánovat dovolenou na Islandu:

  • Horské prameny
  • Turistické trasy
  • Zajímavá místa
  • Muzea a kulturní památky
  • Restaurace a kavárny
  • Kempy

Island: Interaktivní Google MapaInteraktivní Google mapa Islandu – skvělá pomůcka jak pro plánování dovolené, tak pro cestování, když například musíte operativně změnit plány. 

 

Doufám, že vám tento článek s tipy na nejkrásnější vodopády na Islandu pomůže při plánování vaší cesty na Island. Užijte si dovolenou! Máte-li nějaké otázky ohledně cestování na Island, tak napište do komentáře!

Radka

Další články z blogu

Komentáře k článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

POTŘEBUJETE POMOCT S PLÁNOVÁNÍM DOVOLENÉ DO NORSKA? 

Napište mi a já vám ráda pomohu! Nejprve společně probereme, co od cesty na Island nebo do Norska očekáváte a já vám následně podle vašich přání sestavím itinerář na míru. Nově také nabízím možnost online konzultace vašeho itineráře.